Rusya’ya tüm kapılar kapanacak mı?

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), bir sonraki genel kurulunda “Rusya’nın sivil havacılıktaki ihaleleriyle” ilgili rapor sunacağını ve yeni yasaklamalar gelebileceğini açıkladı.

Uzmanlara göre Türkiye uçuşları da tehlikede.

TürkRus’un İzvestiya’dan aktardığı habere göre, ICAO tarafından yaklaşık 200 ülkeye yapılan bildirimde, “Rusya’nın Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu (Chicago Konvensiyonu) ihlalleri” hakkında bilgi verildiği belirtildi.

ICAO’nun 27 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında “Rusya’daki sivil havacılığı” ele alacağı, bu toplantıların ardından, “Rus hava yolları tarafından işletilen yabancı üretim uçakların güvenlik standartlarını karşılamadığı” yönünde karar çıkmasının beklendiği aktarıldı.

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland, İsrail, Ermenistan ve Rusya’dan uçakları kabul eden diğer ülkelerin de Rusya ile uçuşları sonlandırmaları için girişimde bulunulduğu belirtiliyor.

AIM Group uzmanı Andrey Patrakov, ICAO’nun ülkelerin sivil havacılık alanında Rusya ile iş birliğine gitmelerini yasaklayamayacağını ve vu bu kararın her ülkenin sivil havacılık yönetimleri tarafından alınabileceğine dikkat çekti.