Ryanair ve BALPA imzaladı

İrlandalı Ryanair, İngiliz Havayolu Pilotlar Birliği (BALPA) resmi bir tanıma sözleşmesi imzaladı.

İmzalanan sözleşme kapsamında BALPA Ryanair’in Birleşik Krallık’taki istihdam edilen pilotlar için temsilcilik organı olacak.

Aralık ayında Ryanair’in 32 yıllık tarihinde ilk kez sendikaları tanıması sonrasında başlayacan süreç ve yapılan uzun müzakereler sonrasında bu önemli sözleşmenin imzalandığı belirtildi.

Bazı konularda hala pazarlıkların ve müzakerelerin sürdüğü belirtilirken, İrlandalı havayolunun Birleşik Krallık’taki 6 üssünde (Stansed dahil) yüzde 20 oranında ücret artışını kabul ettiği bilgisi verildi.

Konuya ilişkin Ryanair’den yapılan açıklamada, Aralık ayından bu zamana kadar yapılan müzakerelerin yüzde 20 oranında ücret artışı ve pilotlar birliğinin tanınmasıyla sonuçlanmasında mutluluk duyulduğu belirtildi.

Ayrıca sözleşmenin Ryanair’in onlarla birlikte yapıcı şekilde çalışmalar yapmak isteyen birliklere karşı olan ciddi tutumunun da bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Ryanair’de 2017’nin sonralarında yaşanan pilot grevleri sonrasında havayolu tarihi bir karar almış ve pilot sendikalarını tanıma kararı alarak müzakerelere davet etmişti.

AirTürkHaber