Ryanair’de bu ilk kez oldu

Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan havayolu olan Ryanair’de pilotlar, daha iyi şartlarda çalışmak için ilk kez şirketin merkezi İrlanda’da grev yapıyor.

Ryanair pilotları, Avrupa’nın en büyük hava yollarından biri olmalarına rağmen en düşük maliyetli taşıyıcılarından olmaları nedeniyle daha iyi şartlar talep ediyor.

Şirketin merkezi İrlanda’da 350 İrlandalı pilottan 100’ü grev yaptı.

Pilotlar, daha şeffaf bir ödeme sistemi, promosyonlar ve transferler gibi konularda FORSA/IALPA birliğinin standartları dışında kalanların sınırlandırılmasını istedi.

Birçok pilot da kontratların yerel kanunlara göre yapılması ve şartların iyileşmesi için grev yaptı.

Aynı zamanda, bir sendika temsilcisi daha fazla grevin mümkün olduğunu açıkladı.

Neler yaşandı?

Ryanair pilotları ve kabin ekipleri, 2017 yılının yarısından itibaren örgütlenmeye başladı. Aralık ayında, havayolu şirketi artan baskıya karşı, 32 yıllık havacılık tarihinde ilk kez sendikaları tanıdı.

Kabin ekipleri 4 ülkede 2018’in Temmuz ayında greve gideceklerini duyurdu.

Ryanair bu grevlere karşı, pilotların düşük maliyetli sektördeki en iyi koşullardan birine sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda, perşembe günü İrlanda’dan yapılan 290 uçuştan 30’unu iptal etmeyi planladıklarını açıkladı.

Havayolu şirketi, pilotları eylemden vazgeçirmek için taksi ve halka açık otopark paralarını ödemeyi teklif etti. (TRT Haber)

Etiketler: , ,