Sabiha Gökçen metrosu hizmete açıldı

Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik Metrosu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan başlayan metro hattı, Kurtköy-Yayalar-Fevzi Çakmak ve Tavşantepe hattıyla Kadıköy-Kartal-Pendik metro hattına bağlanıyor.

Uzunluğu 7,4 km olan Sabiha Gökçen metro hattı, günlük 1,2 milyon yolcu kapasitesine sahip.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Sabiha Gökçen metro hattına ilişkin yapılan açıklamada, “Hattın tamamlanmasıyla Kadıköy meydandan Sabiha Gökçen’e 50 dakikada ulaşılabilecek. D-100’den buraya da 10 dakikada gelinebilecek. Marmaray’a entegrasyon da çok önemli. Ayrılıkçeşme istasyonundan aktarma yapılarak buradan Sirkeci, Kazlıçeşme ve Halkalı’ya kadar gitme imkanı oluyor. Bunun bir ayağı aslında Pendik istasyonuna ulaşmaktı. Pendik istasyonu İBB’nin sorumluluğundaydı. Maalesef sorumluluklarını yerine getirmedikleri için bugün o tarafı tamamlayamıyoruz” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise törende yaptığı açıklamada, “Yeni metro hattının hayırlı olmasını diliyorum. Uzunluğu 7.4 km olan 4 istasyonlu bu metro hattı Sabiha Gökçen’i Pendik’e, Anadolu Adliyesi’ne, Kadıköy’e bağlamaktadır. Sabiha Gökçen’e Pendik’ten 10, Kartal’dan 12 dakikada, Kadıköy’den 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki aylarda bu hattı İstanbul Havalimanı’na kadar ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.