Sabiha Gökçen’de mışıl mışıl uyku konforu

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda dünyada bir ilk olma özelliğine sahip “Kepler” Uyku Kabinleri hizmete girdi.

Yolculara havalimanında çok özel bir konfor sunan Kepler uyku kabinlerinin Erkek bölümünde 18, Kadın bölümünde ise 10 adet uyku kabini bulunuyor.

Burada dinlenmeyi tercih eden yolcular için saatlik ücretin ise 7 Euro+KDV olduğu açıklanırken, bu ücrete uyku kabinleri yolculara dilerlerse tamamen sessizlikte ya da okyanus sesi eşliğinde tam konfor sunmak için geniş şekilde tasarlandı.

Yolcular kepler hizmeti için girişte bulunan işlem ekranından kolayca kayıt yaptırarak kredi kartı ile ödeme seçeneği ile QR kodu alarak kolayca giriş yapabiliyor.

Özel üretim yataklara sahip kabinlerde yolculara özel TV hizmeti ve ücretsiz Wifi sunulurken, ayrıca yolcuların sipariş verdiği uyku gözlüğü gibi siparişlerde kabinlere robot tarafından teslim ediliyor.

Kadın ve Erkek uyku kabinleri alanının yanı sıra keyifli vakit geçirmek için ayrıca ortak bir lounge da bulunuyor.

Ayrıca Kepler alanında birde Aile Odası bulunurken, bu odanın da iki saatlik ücreti ise 40 Euro.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Ticari İşler Direktörü Yücel Ecer, Kepler uyku kabinlerin geçtiğimiz hafta hizmete girdiğini açıklarken, çok kısa süre geçmesine rağmen kabinlerin yolcular tarafından büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Ecer, yeni hizmeti ilk kez Sabiha Gökçen’de hizmete sunmanın mutluluğu içinde olduklarını belirtirken, bu konseptte ve konforda uyku kabini hizmetinin dünyada bir ilk olduğunu belirtti.

Kepler kurucusu Ömer Alaettinoğlu AirTürkHaber’e yaptığı açıklamada ise 1,5 yılı aşkın bir süredir bu proje için çalışmalar yürüttüğünü belirtirken, ilk hizmetin Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hayata geçirilmesi ve kısa süre içinde yoğun talep görmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Alaettinoğlu açıklamasında, “Sabiha Gökçen’de toplam 28 kişilik kapasitemiz var. Birde aile odamız bulunuyor. Dinlenme alanına biz Kep diyoruz. Buradaki proje yolcular tarafından büyük ilgi gördü. Çok kısa süre önce açıklamamıza rağmen dünyadaki diğer havalimanlarının da dikkatini çektik” dedi.

Yurtdışına ilk adım önce Letonya sonra Çin

Türk şirketi Kepler bu özgün projesini yurt dışına taşıma adımını ise ilk olarak Letonya’nın Riga Havalimanı’nda atacak.

Kepler uyku odasının Riga Havalimanı’nda 1 ay sonra hizmete gireceği öğrenilirken, bu aradaki kapasitenin ise 20 kişi olacağı (12 erkek/8 Kadın) olacağı öğrenildi.

Kısa sürede havacılığın en hızlı büyüdüğü Pazar olan Çin’in de dikkatini çeken şirket, Asya’daki ilk Kepler projesini ise Çin’in en büyük serbest ticaret bölgesi olan Hainan Eyaletinin Haikou Havalimanı’da açılması planlanıyor.

Havalimanı otoritesinin kendileri ile iletişime geçtiğini belirten Ömer Alaettinoğlu, Haikou Havalimanı’nda 350 metrekare bir alanda 60 kişilik bir kapasitenin olmasının planlandığı ve projenin anlaşma aşamasında olduğunu açıkladı.

Kepler İstanbul Havalimanı’nda olacak mı ?

Sabiha Gökçen’de hizmete giren Kepler uyku odalarının İstanbul Havalimanı’da da hayata geçirilmesi için görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

İstanbul Havalimanı’nda 500 metrekarelik bir alan önerildiğini belirten Alaettinoğlu, “İstanbul Havalimanı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Orada 500 metrekarelik bir alan önerildi. Bizde mimari çalışmalarımızı yaptık. Orada 88 kişilik bir kapasitemizin olmasını planlıyoruz. İGA’da olmanın bizim için sembolik çok özel bir manası var bu yüzden İstanbul Havalimanı içinde aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Biz geçen sene İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na aynı dönemlerde teklifleri sunduk. Ancak İGA’da inşaat sürecinin yoğunluğundan süreç haliyle orada biraz daha yavaş ilerledi. Bu süreçte Sabiha Gökçen Havalimanı ile süreci çok hızlı tamamladık, bize ilk olarak kapılarını açarak projeyi hayata geçirmemiz için öncülük ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İşte AirTürkHaber’in objektifinden Sabiha Gökçen’de yeni hizmete giren Kepler uyku kabinleri:

Uyku kabinlerinin yanı sıra Kepler’in çocuklu aileler için hizmet verecek olan Aile odası..

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber