SAHA EXPO 2018 kapılarını açtı

Yerli savunma sanayisinde geliştirilen en son teknolojilerin, sistemlerin ve ürünlerin yer alacağı Milli Teknoloji Hamlesi olan SAHA EXPO 2018 Fuarı kapılarını açtı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen SAHA EXPO 2018’in açılışında SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Savunma ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Cemil Sami Tüfekçi, Sanayii ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan SAHA İstanbul Yönt. Krl. Başk. Haluk Bayraktar, SAHA EXPO 2018’in büyük dinamizm içinde olan Türk Savunma Sanayiine ciddi katkısı olacağı belirtti.

Bayraktar, SAHA EXPO ile artık tamamen sahaya indiklerini belirtirken, bu önemli organizasyonun Türkiye’nin gelişmekte olan savunma sanayisine yeni bir renk katacağını vurguladı.

Açılışta konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SAHA İstanbul Kümelenmesi’ni çok önemsediklerini ve takdir ettiklerini ifade etti.

“Sizler, sadece savunma sanayimiz için değil, sanayimizin diğer tüm kolları için de örnek bir yapılanma ve örnek bir model ortaya koydunuz.” diyen Varank, SAHA İstanbul Kümelenmesi’nin Türkiye için stratejik önem arz eden, yüksek katma değerli ürün üretiminde “katalizör” vazifesi üstlendiklerini ifade etti.

SAHA İstanbul Kümelenmesi’nin firmaların teknolojik yeterliliğini artırmak için önemli işlere imza attığını kaydeden Varank, “Birçok ürün, sizlerin çalışmaları sayesinde millileştirildi. Üniversitelerin bilgi ve teknoloji birikimini de kümelenmeye dâhil ederek, üniversite-sanayi iş birliği açısından somut adım attınız. Sizlerin ortaya koyduğu bu modelin, tüm sanayimizde yaygınlaşarak iş dünyamıza ilham vermesini temenni ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, ‘kümelenme destek programları’ kapsamında, sanayimizin rekabet gücünü artırmak için önemli çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Bugün açılan SAHA EXPO Fuarı’nın da büyük ve güçlü Türkiye’nin bir göstergesi ve övünç kaynağı olduğunu vurgulayan Varank, fuarda oluşacak iş birliği ve dayanışmanın, sadece savunma sanayi için değil, sanayinin tüm alanları için ilham verici olacağını sözlerine ekledi.

Konuşmalarının ardından SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a hediye takdiminde bulundu.

Hediye takdimlerinin ardından Varank, katılımcılarla birlikte fuarın açılış kurdelesini kesti ve stantları ziyaret etti.

SAHA EXPO 2018’de, SAHA İstanbul üyeleri, yerli ve yabancı iş ortaklarıyla bir araya gelecek, iş birliği temalı görüşmeler gerçekleştirecek.

SAHA İstanbul üyeleri, kendi aralarındaki güçlü iş ilişkilerini geliştirmeye yönelik de temaslarda bulunacak.

Fuarda, 31’i yabancı 183 firma yer alırken, ayrıca tedarik makamları ve çeşitli heyetler de fuarda katılım gösteriyor.

SAHA EXPO’nun katılımcıları arasında ASELSAN, Baykar, BMC, Boeing, FNSS, HAVELSAN, Kale Grubu, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı – Askeri fabrika ve tersaneler, ROKETSAN, Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ, TAIS Gemi İnşa ve Pazarlama, THY Teknik, TÜMOSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve TUSAŞ Motor Sanayii AŞ bulunuyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber