Satış görüşmeleri mi yapılıyor?

ABD’li Bloomberg ajansı İstanbul Havalimanı için satış görüşmelerinin yapıldığını iddia etti.

Bloomberg’in haberine göre, İstanbul Havalimanı’nın satışı için ABD’li Lazard bankası ile anlaşma yapıldığı ve İGA konsorsiyumundaki ortaklarından bazılarının 11 milyar dolar değer biçilen havalimanındaki paylarını satmaya hazırlandığı belirtildi.

ABD yatırım bankasının, IGA konsorsiyumunun bazı üyeleriyle birlikte çalışarak havalimanının değerlemesini sağlamak ve potansiyel alıcılarla görüşmeleri yönetmek için çalışanların, sürecin gizliliği açısından tanımlanmamasını istedikleri belirtildi.

Söz konusu anlaşma için ikinci taraflar arasında İtalyan Vinci , Fransız Aeroports de Paris ve TAV Havaliamanları  ve İspanyol Ferrovial olduğu iddia edildi.

Haberde bir İGA yetkilisinin, şirketin hisselerini satma planlarının olmadığını söylediği vurgulanırken, Lazard, Vinci, ADP, Ferrovial ve TAV’dan ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmadığı bilgisi verildi.

İstanbul Havalimanı işletmesinde şuanda yüzde 35’i Kalyon İnşaat’ın, yüzde 25’i Cengiz İnşaat’ın yüzde 20’si Limak ve Mapa’nın. Kolin bu yıl içerisinde yüzde 20’lik payını satarak ortaklıktan çıkmıştı. (Bloomberg)