Savunma Sanayinde son durum

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, BestFM’de katıldığı ‘Konuşan Türkiye’ programında Türkiye’nin savunma sanayi politikaları ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Demir, ABD’nin yıllık savunma bütçesinin 600 milyar dolar, Türkiye’nin ise 20 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, “Her şeyi biz yapabiliriz demek olmaz. Geçmişteki hızımıza göre daha iyiyiz. Ama özel konulara, ihtiyaçlara odaklanarak ilerlememiz gerekiyor” dedi.

Yurtdışında yaptıkları ziyaretlerde Türkiye’nin savunma konusundaki gelişmesine gıpta ile bakıldığını belirten İsmail Demir, “Ancak gideceğimiz yol çok daha uzun. Konulara odaklanmamız lazım. İnsan kaynağı çok önemli. Yeni teknolojiler geliştirmek durumundayız” diye konuştu.

İsmail Demir’in açıklamaları şu şekilde oldu:

*Milli Muharip Uçak için 2023’ü hedefledik. Uzun süre alacak bir proje ve en yüksek teknoloji hedefliyoruz. Sistem testleri ve yerlileştirmelerden sonra 2030 yılında TSK’ya teslim etmeyi hedefliyoruz.

*Milgem 4. Gemimiz çok yakında teslim edilecek. Milgem 5. Gemi fırkateyn olacak 3,5 yıl sonra teslim edilecek.

*Mikro elektromekanik için çalışıyoruz. O segmenti de dolduracağız.

*Sürü İnsansız hava, kara ve deniz araçları için çalışıyoruz.

*Atak helikopterimizin motorunu kısa sürede yerlileştireceğiz.

*Katmanlı Hava savunma sistemi için çalışıyoruz. Yerli Korkut, HİSAR-A, HİSAR-O ve uzun menzilli de acil ihtiyaç için S-400 katmanlı hava savunmamızı oluşturacak

*Önümüzdeki günlerde de Hava savunma sistemlerinin devreye alındığını görebiliriz.