Scoot’tan online robot hizmeti

Scoot’un işlem yapabilen online destek robotu M.A.R.V.I.E. (Scoot Most Awesome and Resourceful Virtal Inter Ever), Scoot Singapur Facebook sayfasında Messenger üzerinden dün uygulamaya koyuldu.

Uygulamaya konma tarihi Tigerair ile Scoot’un birleşiminin birinci yıldönümüne denk gelen M.A.R.V.I.E., müşteri sorularını yanıtlamanın yanı sıra Asya Havayolu şirketleri arasında işlem yapılmasına olanak tanıyan ilk online destek robotu olma özelliğini taşıyor.

Dijital alanda müşteri deneyimi yaratma hedefindeki Scoot vizyonunda kilit bir dönüm noktası olan M.A.R.V.I.E.’nin ilk sürümü, 2 Temmuz 2018’de müşteri sorularını yanıtlamak üzere uygulamaya konmuştu.

Bu tarihten bu yana M.A.R.V.I.E., İngilizce soruları yanıtlamanın yanı sıra, müşterilerin uçuş araması yapmasına, Scoot internet sayfası ve mobil uygulamasında gösterilen bilet fiyatları ve uygunluk durumunu görüntülemesine, uçuş rezervasyonu yapmasına ve kredi kartı ile ödeme yapmasına – yani bilet satın alımı için gereken tüm işlemlerin yapılmasına – olanak sağlayacak.

İlk sürümü 2 Temmuz 2018’de uygulamaya konan M.A.R.V.I.E., günde ortalama 50 özgün kullanıcıya hizmet vermiş olup Facebook üzerinden gelen soruların %37,5’ine doğru yanıt verdi.

Sürekli öğrenen ve yetenekleri müşteri iletişimine göre artan M.A.R.V.I.E.’nin sorulara doğru yanıt verme oranının artması beklenmekte.

Bugüne kadar en fazla bagaj, Scoot Insider programı, KrisFlyer entegrasyonu ile birlikte uçuş arama ve rezervasyon ile ilgili sorular sorulması, online destek robotunun bilet satış işlemleri yapması ile ilgili bir talep olduğunu kanıtlar nitelikte.

Scoot Ticari İşler Başkanı Sayın Vinod Kannan; “Tigerair ile Scoot birleşmesinin birinci yılında belirgin bir büyüme kaydeden Scoot’un uçuş ağı, 18 ülkede 66 varış noktasını kapsamaktadır. Bu sırada, dijital yeteneklerimizi ve müşteri deneyimini geliştirecek çeşitli girişimlere de büyük yatırımlar yaptık. Bu hedef doğrultusunda Scoot’un ilk çabalarından biri olan M.A.R.V.I.E. ile müşterilerimiz bize gelmek zorunda olmayacaklar olup, müşterilerimizle oldukları yerde ve onlar için uygun olan zamanda buluşacağız. Online destek robotu ile uçuş rezervasyonu ve ödeme yapılan ilk Asya havayolu şirketi olarak, müşterilerimizin Scoot ile seyahat planlarını, web sayfası ve mobil uygulamanın daha basit ve kolay olarak gerçekleştirmelerini hedefliyoruz” dedi.

M.A.R.V.I.E., havayolu endüstrisi çözümlerinde uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olan Caravelo tarafından geliştirildi.

Caravelo Ticari İşler Başkanı Sayın Jonathan Newman; “M.A.R.V.I.E. ve Scoot ile uzun süredir devam etmekte olan ortaklığımızla gurur duyuyoruz. Son iki yıldır, havayolu endüstrisinde konuşmaya dayalı ticaretin öncülüğünü yapıyoruz ve Scoot’un müşterileriyle oldukları yerde buluşma ve seyahat planlarını daha basit hale getirme hedefi, dijital hizmet ve perakende görüşümüzle uyuşmaktadır. Scoot ve M.A.R.V.I.E’nin Asya’da standart belirlemesi harika” dedi.

Gelecekte M.A.R.V.I.E., promosyon kodlarını kabul edecek, müşterilerin rezervasyonlarını yönetmesine ve rezervasyonları üzerinde değişiklik yapmasına, koltuk tercihi ve yolculuk sigortası gibi yardımcı ürünleri satın almasına, ortak havayolu şirketlerinin seferlerini de kapsayan ara hat rezervasyonları yapmalarına yardım edecek ve daha fazla ödeme modu kabul edecek.

M.A.R.V.I.E.’nin daha fazla dil seçeneğine sahip olması ve Scoot internet sayfası gibi daha fazla platform üzerinde erişilebilir olması ile ilgili planlar da bulunuyor.

Scoot; bugünden 12 Ağustos’a kadar herkesi, uçuş talepleri ve Scoot ile yapılan seyahatler ile ilgili soruları sormak için M.A.R.V.I.E. ile, öğrenmesine yardımcı olmak ve zamanla daha iyi hale gelmesini sağlamak amacıyla, sohbete davet ediyor.

M.A.R.V.I.E.’nin performansının geliştirilmesine en fazla yardımcı olacak soruları soracak ilk üç “eğitmen” istediği Scoot varış noktasına bedava bilet kazanacak.

Çok önemli etkileşim işaretine denk gelen şanslı “eğitmenler” ise 100$ değerinde Scoot seyahat kuponu kazanacak.