SHGM ve Eurocontrol’den işbirliği

Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü (SHGM) ve Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı(EUROCONTROL) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmaya ilişkin olarak SHGM’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Geçici Konsey Toplantısı’nın 28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen 52.oturumu esnasında EUROCONTROL Genel Müdürü Eamonn BRENNAN ile ülkemizin PC Heyet Başkanı olan Genel Müdür Yardımcısı Haydar YALÇIN tarafından anlaşma imza altına alınmıştır. 

İmzalanan anlaşma; 2020-2022 yılları için belirlenen çalışma programı üzerinden Avrupa ATM alanında kaydedilen gelişmelere paralel olarak EUROCONTROL uzmanlığının ülkemize aktarılmasını ve uyumunu içermektedir. 

Yapılan anlaşma ile hava seyrüsefer emniyeti başta olmak üzere çevre, siber güvenlik ve insansız hava araçlarının sisteme emniyetli şekilde dâhil edilmesi gibi konularda Avrupa havacılığında kaydedilen gelişmelerin ülkemiz havacılık sistemine hızlı bir şekilde adapte edilmesi amaçlanmaktadır.  

Ayrıca, bu anlaşma ile ülkemizdeki ilgili havacılık personelinin ihtiyaç duyduğu eğitimler EUROCONTROL eğitim merkezi – IANS eğitmenleri tarafından verilecek ve personelimizin yetkinliğinin geliştirilmesi öngörülmektedir.

Bu sayede ülkemiz hava trafiğinin emniyetli ve sürdürülebilir büyümesi ile gecikme rakamlarında elde edilen olumlu istatistiklere katkı sağlanmasının yanında Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından önümüzdeki dönemde yapılması planlanan ATM alanındaki denetimlere de hazırlıklı olunması hedeflenmektedir.”

Etiketler: ,