SHGM’den İHA pilotları için açıklama

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İnsansız Hava Aracı (İHA) pilot başvuruları ve pilotların izin talep formu için açıklamalarda bulundu.

SHGM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada son 6 ayda 200 bin İHA pilot başvurusunun incelendiği ve sonuçlandığı belirtilirken, , İHA pilotlarının istediği durumda sistem üzerinden çıktısını alabileceği kayıt ve pilotluk bilgilerini içeren pilotluk belgesine ilişkin yazılım çalışmasının devam ettiği belirtildi.

Konuya ilişkin SHGM açıklamasında şöyle denildi:

“İHA Kayıt Sistemi üzerinden son 6 ayda yapılan yaklaşık 200.000 İHA pilot kayıt başvurusu incelenmiş ve yanıtlanmıştır. Bununla birlikte yapılacak başvurulara ilişkin inceleme işlemleri en kısa sürede gerçekleştirilmeye devam edilecektir. Ayrıca İHA pilotlarına yönelik, İHA pilotlarının istediği durumda sistem üzerinden çıktısını alabileceği kayıt ve pilotluk bilgilerini içeren pilotluk belgesine ilişkin yazılım çalışması devam etmektedir.

Azami kalkış ağırlığı (AKA) 500 gr. altı İHA’lar şuan için Uçuş izin talep formu (Form 19) ile Genel Müdürlüğümüze resmi başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte bir sonraki mevzuat ile AKA 250 gr ile 500 gr. arası İHA’lar için yeni bir kategori oluşturulması ve bu kategorideki İHA’ların Kayıt Sistemine kayıtlarının mümkün kılınması ile uçuş izin süreçlerinin hızlandırılması planlanmaktadır.”