SHGM’den uçuş yasakları için açıklama

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), koronavirüs salgını nedeniyle bazı ülkelere uçuşların durdurulması konusunda bir açıklama yayınladı.

SHGM açıklamasında İngiltere, Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye yapılan genel havacılık dahil tüm uçuşların koronavirüs önlemleri kapsamında durdurulduğu belirtilirken, Türkiye’den bu 4 ülkeye uçuşların devam ettiği ifade edildi.

Son 10 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş ve Türkiye’ye giriş yapmış yolcuların ise 14 günlük karantinaya tabii tutulduğu belirtildi.

Konuya ilişkin SHGM açıklaması şu şekilde:

“Yeni Koronavirüs (Sars- Cov-2) tedbirleri çerçevesinde İngiltere’ye uygulanan uçuşların kısa süreli durdurulması sonrasında Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika da buna eklenen ülkeler arasındadır. 23 Ocak 2021 tarihi saat 00.00 itibariyle Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika’dan Ülkemize uçuşlar Genel Havacılık uçuşları dâhil durdurulmuştur.

Ülkemizden bu dört ülkeye uçuşlar gerçekleştirilebilecektir. Üçüncü Ülkeler üzerinden gelen ve son 10 gün içerisinde bu dört Ülkelerden birinde bulunmuş olan şahıslar ise Ülkemize girişlerinden sonra Valiliklerce belirlenecek mekânlarda 14 gün karantina altına alınacak ve 10’uncu günde yapılacak PCR testi sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sona erdirilecektir.

PCR testi yapılmayanların karantinaları 14 güne tamamlanacak ve PCR testleri pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığı SARS – COV – 2 tedbirleri çerçevesi ile rehberi doğrultusunda yapılacaktır. Daha önce olduğu şekilde Ülkemize girmeyecek ancak dört Ülkeden gelip havaalanlarımızı transit olarak kullanarak yolculuklarına devam edecek yolcuların taşınmasına izin verilecektir.”