Şimdiden 60 havayolu başvurdu

Çin’in yeni havacılık merkezi olarak gösterilen Daxing Havalimanı için 60 havayolunun uçuşlar için planlama yaptığı belirtildi.

China Daily’de yer alan bilgilere göre, çok sayıda Çinli havayolunun uçuşlarının bir bölümünü Daxing Havalimanı’na kaydıracağı açıklanırken, yabancı şirketlerinden Daxing için planlamalar yaptığı belirtildi.

Çin Doğu Havayolları (China Eastern Airlines) uçuşların %10’luk bölümünü Beijing Başkent Havalimanı’ndan (Beijing Capital International Airport (PEK)) Daxing’e taşıyacağı, 2020 Mart döneminde ise uçuşlarının %80’ini Daxing Havalimanı’ndan yapacağı belirtildi.

Havayolunun Beijing-Şangay günlük uçuşlarının ise Beijing Başkent Havalimanı’ndan yapmaya devam edeceği bildirildi.

Çin Doğu Havayolları’nın yeni havalimanından %80’lik geçiş sağlandığında günlük 334 uçuş gerçekleştirmesi planlanıyor.

Şangay Havayolları’nın ise önümüzdeki yaz döneminde tüm seferlerini Daxing Havalimanı’ndan yapacağı açıklandı.

En büyük havayolu çıkarma yapacak

Filo büyüklüğü bakımından ülkenin en büyük havayolu şirketi olan Çin Güney Havayolları (China Southern Airlines) ise Daxing Havalimanı’na çıkarmaya yapmaya hazırlanırken, Asya’nın en büyük hangarını, operasyonel kontrol merkezini ve havacılık gıda üretim üssünü buraya inşa etti.

Ekim ayında açılması planlanan Daxing Havalimanı’na China Southern’in 13 rota ve 28 uçuşunu kaydıracağı, 2025 yılına kadar ise 200’den fazla uçakla günde 900’den fazla uçuş yapacağı öğrenildi.

Air China, Finnair, LOT Havayolları gibi bir çok şirketinde Daxing Havalimanı için yeni uçuş planlamaları yaptığı açıklandı.

Finlandiyalı Finnair 3 Kasımdan itibaren Daxing’e Helsinki’den haftada 3 sefer yapacağının duyururken, Polonyalı LOT Havayolları ise Beijing Başkent Havalimanı’na yaptığı 7 seferin 4’ünü 28 Kasım’dan itibaren Daxing’e kaydırmayı planlıyor.

Dört pist, 268 uçak park yeri ve 700.000 metrekarelik geniş bir terminal binasıyla, yeni meydanın 2021 yılına kadar yılda 45 milyon, 2025 yılında ise 72 milyon yolcu taşıması bekleniyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber