Singapur gücü Güneş’ten alacak

Singapur Hava Yolları (SIA) SIA Mühendislik Şirketi (SIAEC), Sembcorp Industries’in (Sembcorp)’un tüm hisselerine sahip olduğu alt kuruluşu Sembcorp Solar ile tesislerinde çatı tipi güneş enerji panelleri yerleştirmek ve çalıştırmak için bir enerji satın alma sözleşmesi imzaladı.

Güneş panelleri çeşitli yerlerde saha içi operasyonlara enerji sağlayacak, üretilen artık güç Singapur ve Changi Airport Group’un elektrik şebekesine aktarılacak.

Bu düzenleme ile SIA Group’un yenilenebilir enerji kaynakları ve daha sürdürülebilir operasyonlara bağlılığını kuvvetlendirdiği açıklandı.

Sözleşme kapsamında, Sembcorp Solar 20.000’in üzerinde güneş paneli tesis edecek, sahibi olacak ve işletecek.

Paneller, SIA’in havaalanı binasına, SIA Eğitim Merkezine, TechSQ, SIAEC’in beş hangarına ve Motor Testi Tesislerine kurulacak.

8.2 megavat-pil (MWp) kapasitesiyle, bu proje Singapur’daki havacılık endüstrisi için en büyük kombine güneş enerjisi projesi olacak.

Haziran 2020’de tamamlanmasıyla birlikte projenin yıllık olarak 10.200 megavat saatlik enerji üretmesi bekleniyor.

Bu, yılda 2.290’ın üzerinde dört odalı HDB dairesine enerji sağlayacak kadar yeterli yenilenebilir enerji anlamına geliyor.

Aynı zamanda 930 aracın trafikten alınması ve 52.000 ağacın dikilmesine eşdeğer olacak şekilde, yılda 4.3 milyon kg karbondioksit emisyonunu dengeleyecek.

Yeşil enerjiden faydalanma girişimi, (baz yıl FY2013/14 ile kıyaslandığında) SIA’ın FY2020/21’e kadar ofislerinde elektrik tüketiminin yüzde 15 azaltılması ve FY2023/24’e kadar enerji tüketiminin yüzde 15 azaltılması amacını tamamlamakta.

SIA’ın Kurumsal Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Lee Wen Fen konuyla ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik SIA Group için kilit odak alanlarından biri. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımımızı artırıyoruz ve bu, sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmak için teknolojiye ve kaynaklara nasıl yatırım yapmaya devam edeceğimizin bir örneği.”

Güneş enerjisinin benimsenmesi SIA Group’un karbon ayak izini azaltmak için devam eden çabalarının bir parçası.

Filosunun ortalama yaşını kayda değer ölçüde azaltan ve önceki jenerasyon uçaklardan daha düşük bir karbon emisyonu ve daha fazla yakıt tüketimi sağlayan modern uçak yatırımları da buna dahil.

SIA aynı zamanda yerel çiftçi toplulukları destekleyen ve uçuşta servis edilen yemekler için sürdürülebilir malzemeler kullanan “Tarladan Uçağa” girişimine başladı ve uçuş sırasında tek kullanımlık plastik miktarını azaltmak üzere adımlar atmakta.

SIAEC’in Operasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Ivan Neo: “SIAEC, karbon ayak izimizi azaltmak için temiz ve yenilenebilir güneş enerjisinin benimsenmesi konusunda SIA ve Sembcorp ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duymaktadır. Ofislerimize ve hangarlarımıza enerji sağlamak için güneş enerjisi kullanmaya başlamak, operasyonlarımızda enerji dostu LED aydınlatma sistemleri ve verimli enerji sunan havalandırma sistemleri kullandığımız çevresel koruma çabalarımızın doğal bir uzantısıdır. Bu son girişim, SIAEC’in iklim değişikliğiyle mücadelede rol oynamaya duyduğu bağlılığı vurgulamaktadır.”  şeklinde konuştu.

Jen Tan, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Sembcorp Solar Singapore & SEA (Enerji Bölümü) konuyla ilgili olarak: “SIA ve SIAEC’in yeşil enerji partneri olmaktan ve sürdürülebilirlik çabalarında kendilerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşmayla, havacılık endüstrisinde en büyük yenilenebilir enerji ortağımızın bizimle olacağını ve büyüyen yeşil enerji ihtiyacını desteklemeye bütünüyle hazır olduğumuzu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sembcorp, yurtiçinde üretilen bir Singapur enerji oyuncusudur ve 20 yıldan uzun süredir Singapur enerji endüstrisinin bir parçası.

Singapur’da yenilenebilir enerji sunan yerleşik tek enerji üretimine bağlı perakendeci.

Bu yeni sözleşme ve ulusal su ajansı PUB’ın Sembcor’u 60 MWp yüzen güneş enerjisi projesi için tercih edilen teklif veren olarak seçmesiyle birlikte, Sembcorp işletmede ve geliştirilmekte olan 250 MWp kapasitesiyle Singapur’daki en büyük yenilenebilir enerji oyuncularından biri olacak.

Sembcorp sürdürülebilirlik taahhüdü için sürekli adımlar atmakta. Bugün, Sembcorp’un büyümekte olan yenilenebilir enerji işi, tüm dünyada 2.600 megavat’ın üzerinde rüzgâr ve güneş enerjisi projesine sahip.

Şirket 2018 yılında, küresel yenilenebilir portfolyosunu iki katına çıkarmak ve sera gazı emisyonu yoğunluğunu 2022’ye kadar yaklaşık %22 oranında azaltmak için iddialı hedeflerini özetleyen İklim Değişikliği Stratejisi’ni açıkladı.

Bu sözleşmenin, 31 Aralık 2020’deki finansal yıl sonu için Sembcorp’un ve 31 Mart 2020’deki finansal yıl sonu için SIA ve SIAEC’in hisse başına kar ve hisse başına net varlık üzerinde maddi bir etkisi olması beklenmiyor.