Singapur’dan IST’ye büyük övgü

Türkiye’ye uzun yıllardır tarifeli uçuşlar düzenleyen Singapur Havayolları’nın Avrupa Bölge Başkanı ve Türkiye ekibi havacılık basınıyla bir araya geldi.

Renaissance Polat Istanbul Otel’de gerçekleşen toplantıya Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Subhas Menon, Singapur Havayolları Türkiye Genel Müdürü Mark Seah, Pazarlama ve Hizmetler Müdürü Derya Pekruh Gerçeker, E-Ticaret ve İletişim Uzmanı Natali Damar ve E -Ticaret ve İletişim Görevlisi Emre Bozkurt katıldı.

Singapur Havayolları için Türkiye’nin önemli bir ortak ve havacılık dünyası içinde stratejik bir hub olduğunu vurgulayan Avrupa Bölge Başkanı Subhas Menon geçen yılın genel ekonomik krizden dolayı zor geçtiğini ancak artık havacılığa yazın geldiğini ve İstanbul Havalimanı’nın da bunun çok güzel örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

İstanbul Havalimanı hub olacak

İstanbul Havalimanı’nın çok önemli bir hub olacağını ifade eden Menon, “Biz Changi Havalimanı’nın önemli bir hub olmasının ne gibi avantajlar getirdiğini çok iyi biliyoruz ve bu nedenle İstanbul Havalimanı’nın havacılığına nasıl bir ivme kazandırabileceğinin farkındayız. Bu konuda THY ve Türk otoritesiyle tecrübelerimizi de her zaman paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

İstanbul’un hali hazırda önemli bir merkez olduğunu ifade eden Menon, yeni havalimanıyla birlikte bunun büyük bir ivme kazanacağını ve İstanbul Havalimanı’nın önümüzdeki süreçte birinci sıraya yükseleceğini belirtirken ayrıca Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na 10 bin parçadan oluşan, 47 bin ton malzeme ile yapılan taşınmanın büyük bir başarı olduğunu vurgularken, “Bu süreci idare eden başarıyla tamamlayan Türk hükümetini ve THY’yi tebrik ediyorum” dedi.

30 yılı aşkın süredir Türkiye’ye seferler düzenlediklerini belirten Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Subhas Menon, şuanda Avrupa uçuşlarında kullanılan A350 tipi uçaklarla kısa zamanda İstanbul Havalimanı’na da uçuşlara başlamayı hedeflediklerini açıklarken, Singapur’dan İstanbul’a olan uçuş talebinin her zaman yüksek olduğuna dikkat çekti.

Kurulduğu günden beri her zaman karlılığını sürdüren Singapur Hava Yolları, 2017-2018 finansal yılında 890 Milyon Singapur Doları kar ettiğini açıkladı.

2018-2019 finansal yılının ilk 9 ayında ise 737 Milyon Singapur Doları kar ile faaliyetlerine devam ettiğini ve bu yılı da kar ile kapatacağını açıkladı.

Singapur Havayolları Türkiye Genel Müdür Mark Seah (sol), Singapur Hava Yolları Avrupa Bölge Başkanı Subhas Menon (sağ)

Singapur Havayolları Türkiye Genel Müdürü Mark Seah ise, Türkiye ve Singapur arasındaki uzun yıllardan süregelen ilişkilerinde devamında köprü oldukları ve Singapur vatandaşlarının İstanbul’la, Türk kültürü ve gelenekleriyle tanıştırmak için aracı olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Seah, İstanbul Havalimanı’na A350 tipi uçaklarla seferler başlanmasının ardından bu hatta havayolunun yeni çalışması olan Premium Ekonomi sınıfının da hizmete sunulacağının belirtti.

Singapur-Silk Air birleşmesi

Singapur Havayolu grubunnda Silk Air ve Scoot Havayolları’da hizmet verirken, şirketin yeni planlama kapsamında Silk Air’i Singapur Havayolları bünyesinde alarak hizmet vermeye devam etmeyi planladığı açıklandı.

SilkAir yakında Singapur Hava Yolları’nın bir parçası olarak tamamen yatabilen business class koltukları ve arka koltuklar için uçak içi eğlence sistemlerini artıracak.

Ülke nüfusunun 5 katıdan fazla yolcu ağırlayan Changi Havalimanı önderliğinde Singapur Havayolları 32 ülkede 63 destinasyona, Silk Air 16 ülkede 49 destinasyona ve Scoot 18 ülkede 67 destinasyona uçuşlar düzenliyor.

Dünyanın dijital havayolu olma hedefi

Airbus A380 tipi uçaklarla ilk uçuşu yapan ve bu uçağın ilk kullanıcısı olan Singapur Havayolları filosundaki 5 adet A380 uçağında konsept değişikliğine giderken, yeni first class, business class, Premium ekonomi sınflarında bu uçaklarla da hizmet vermeye devam edecek.

Dünyanın dijital havayolu olma konusunda da özel çalışmalarda bulunan havayolu bunun için özel bir laboratuvar kurulduğu ve çalışmaların burada devam ettiği bu çalışmalara da tüm çalışanların fikirlerini düşüncelerini beyan edebildiği öğrenildi.

Singapur  Hava Yolları, Singapur Devlet Üniversiteleri ve girişimci kuruluşlar tarafından KrisLab adındaki dijital laboratuvarda ülkenin en dinamik ve zeki gençlerinden oluşan 50 kişilik ekip ile havacılık sektörüne tekonolojik yenilikler getiriyor.

Dünyanın ilk blockchain tabanlı mil kartı uygulaması KrisPay, bu laboratuvarda hayata geçirildi.

Silk Air filosundaki B737 MAX’ler

İki ölümlü B737 MAX kazası sonrasında tüm dünya genelinde bu tip uçaklara yere indirilirken, Silk Air filosundaki 6 adet B737 MAX uçağının da yerdeki bekleyişi devam ediyor.

Bu konu hakkında açıklamada bulunan Subhas Menon, bu durumun operasyonları belli ölçüde etkilediğini ancak filodaki diğer uçaklarla yapılan düzenleme sonrasında bu durumun en aza indirgendiğini açıkladı.

Menon, bu uçakları için sürecin yakından takip edildiğini belirtirken mevcut siparişler içinde üreticiden yapılan açıklama ve yeni çalışmalar konusundaki gelişmelere göre karar verileceğini açıkladı.

B787-10 Dreamliner uçaklarında son durum

2 Nisan’da Singapur Havayolları filosundaki iki adet B787-10 tipi uçağın motor arızası sorunu nedeniyle yere indirildiği yabancı basında gündeme gelmişti.

Haberlerde bu uçakların yere indirildiği ve Trent 1000 Ten motorlarında sorun tespit edildiği açıklamıştı.

Bu konuya ilişkin olarak bilgi veren havayolunun Avrupa Bölge Başkanı Menon, uçaklarda yere indirilme durumunun olmadığı ancak motor sorunu sonrasında periyodik bir bakım çalışmasının başlatıldığını belirtti.

Bu bakımların belirli aralıklarla devam edilerek sürecin takip edildiğinin altını çizen Menon, bu uçaklarla operasyonların devam ettiğini açıkladı.

32 yıldır devam eden rota: İstanbul-Singapur

Toplantıda Singapur Havayolları Pazarlama ve Hizmetler Müdürü Derya Pekruh Gerçeker bir sunum yaparken, bu sunumda Singapur Havayolları’nın geçmişten bu güne gerçekleştirdiği çalışmalar ve Türkiye ile arasındaki derin bağlara değindi.

Gerçeker, 32 yıldır Singapur Havayolları’nın Türjkiye seferlerine aralıksız devam ettiğini en zorlu süreçlerde bile İstanbul seferlerini durdurmadan uçuşlarını sürdürdüğünü vurgularken, önceleri günlük uçuşların yapıldığı Singapur-İstanbul hattında şuan haftada 5 sefer düzenlediğini belirtti.

Bu seferlerde yakaladıkları doluluk oranlarının memnun edici olduğunu ve %96 seviyesinde bir rakam yakaladıklarını ifade eden Gerçeker, iki ülke arasındaki seferlerin ilerleyen süreçte tekrardan günlük uçuşlara dönmesinin muhtemel olabileceği ifade etti.

Toplantı sonrasında %50’si yeşil olan bir ülkenin milli taşıyıcısı olan Singapur Havayolları yetkilileri tarafından basın mensuplarına anlamlı bir jest yapılarak, adlarına özel olarak TEMA Vakfı Kütahya Altınova Hatıra Ormanı’na bağışlanan fidanlar için belgeler hediye edildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber