Singapur’dan rekor açıklaması

Singapur Havayolları’nın Türkiye saatiyle Singapur’dan dün akşamüstü başlayan ve bugün öğlen saatlerinde New York Newark Havalimanı’na teker koymasıyla sonlanan uçuş hakkında Singapur’dan açıklama yapıldı.

Dünyanın en uzun uçuşu olacağı beklenen SQ22 sefer sayılı yolculukta, rüzgarın devreye girmesi beklenen süreden biraz daha kısa gerçekleşmesine neden olmuştu.

Singapur’un konuyla ilgili bilgilendirme açıklaması şöyle:

Singapur Havayolları (SIA), Singapur ve New York arasında yapılacak dünyanın en uzun ticari uçuşunu gerçekleştirdi.

Singapur Changi Havalimanı’ndan 11 Ekim 2018 saat 23.37’de kalkan (Singapur saatiyle) ve bir gün sonra Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na inen, Singapur ve New York arasındaki ilk direkt uçuş gerçekleştirildi.

Singapur Havayolları uçuşun, toplamda 17 saat 52 dakika sürdüğünü açıklandı.

Tamamen yeni Airbus A350-900ULR (Ultra Uzun Menzilli) ile gerçekleştirilen uçuş, Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi olmak üzere Singapur’dan kalkarak haftada üç gün düzenlenecek.

Ek bir A350-900 ULR uçağın hizmete girmesiyle 18 Ekim tarihinden itibaren günlük uçuşlara başlanacak.

Uçağın ilk yolcularına, uçuş kapısında bugüne özel bir etkinlik düzenlendi. Yolculara aynı zamanda, bir anı sertifikası ve özel SIA logolu bir çift Bodum bardakları içeren hediye çantası verildi.

Dünyanın en uzun uçuşunda yer alan yolcular, sağlıklı yaşam alanında lider olan Canyon Ranch’deki şeflerin ve beslenme uzmanlarının hazırladığı özel yemekler eşliğinde konforlu ve rahat bir seyahat gerçekleştirdiler.

Uçakta, yolcuların dinginliği için tasarlanan, dinlenme ve rahatlama ambiyansını güçlendirmek amacıyla uyku stratejileri ve özel kabin aydınlatma düzenekleri de hizmete sunuldu.

Uçak, jetlag etkisini azaltmaya yardımcı olmak ve yolcuların inişe dek iyi dinlenmiş ve rahat hissetmelerini sağlamak amacıyla daha yüksek tavanlı, daha geniş pencereli ve ekstra geniş gövdeli olarak tasarlandı.

Yolcular aynı zamanda, myKrisWorld ile kişiselleştirilmiş uçak içi eğlence sistemleri (IFE) üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldular.

Bu sayede KrisFlyer üyeleri, içerikleri kaydetme, yeniden oynatma, playlist oluşturma ve sonraki uçuşları için tercihlerini myKrisWorld üzerinden belirlediler.

Ayrıca, uçak içi eğlence sistemindeki içerik çeşitliliği yaklaşık 200 saat daha arttırılarak toplamda 1000 saatin üzerine çıktı.

Yolcular, Singapur Havayolları’nın yeni A350-900ULR uçağında aynı zamanda daha hızlı uçak içi WiFi hizmetini de deneyimleme şansına sahip oluyor.

Şu an Singapur Havayolları filosunun A350-900ULR uçağında ulaşılan bu hizmet, Panasonic Avionics Internet ve uçak içi mobil bağlantı bulunan diğer uçaklara da yavaş yavaş yerleştirilecek.

Singapur Havayolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong uçuşa ilişkin açıklamasında, “Singapur Havayolları, yeni A350-900ULR ile dünyanın en uzun ticari uçuşlarını sunmaktan gurur duyar ve hatta yolcularımıza Singapur ile Birleşik Devletler arasında direkt bağlantı sağlamaktan da büyük heyecan duyuyoruz. Bu, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşıladığımız her şeyin önünde tuttuğumuzu göstermektedir” dedi.

SIA, Airbus’ta sırada olan yedi siparişiyle birlikte, yeni A350-900ULR için dünyadaki ilk müşterisi konumunda.

Uçak, 67 Business Class koltuk ve 94 Premium Economy Class koltuk olmak üzere iki sınıflı düzene sahip.

Söz konusu uçak aynı zamanda, 2 Kasım 2018 tarihinde başlayacak olan Singapur ve Los Angeles arası yeni direkt uçuşlar ve Singapur-San Francisco arasındaki mevcut seyahat hizmetlerini çoğaltmak için de kullanılacak.

Yıl sonundan itibaren, SIA, Singapur ve Birleşik Devletler arasında haftada 27 direkt uçuş yapacak.