Sırbistan-Türkiye arasında yeni dönem

Sırbistan ve Türkiye arasında 2015 yılında imzalanan ikili hava hizmeti anlaşmasının 1 Aralık itibarıyla yürürlüğe girdiği öğrenildi.

Şuana kadar devam eden hava hizmetinin 1953 yılında Türkiye-Yugoslavya arasında imzalanan anlaşma kapsamında olduğu ve yeni anlaşma 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni ikili anlaşma kısıtlayıcı olmaya devam ediyor ve geçmişte çeşitli vesilelerle tartışmalı bir konu olan iki ülke arasındaki charter operasyonlarını düzenlemiyor.

Anlaşmaya göre, her havayolu, operasyonlarının rakiplerini nasıl etkileyeceğini dikkate alırken, düzenleyiciler kapasite veya frekanslardaki herhangi bir artışın haklı olup olmadığını ve piyasa koşullarına uygun olup olmadığını belirleyebilecek.

Ancak son yıllarda Air Serbia ve Türk Hava Yolları arasındaki büyüyen bağlar, taşıyıcıların iki ülke arasındaki operasyonları genişletmesini sağladı

Air Serbia, İstanbul’a seferler başlattı, Türk Hava Yolları’nın düşük maliyetli birimi AnadoluJet ise ay sonuna doğru Ankara’dan Belgrad’a yıl boyunca uçuşlara başlayacak.

Ayrıca, uluslararası bir ihale ile seçilen bir havayolu, gelecek yıl hem Niš hem de Kraljevo’dan Türkiye’nin en büyük şehrine haftalık iki rotasyon sunacak.

Air Serbia ve Türk Hava Yolları arasında geniş bir kod paylaşımı anlaşması da bulunuyor.

AirTürkHaber