Sırbistan’a ilk CH-92A teslimatı yapıldı

Balkan ülkesi Sırbistan hava savunmasını geliştirme kapsamında Çin’den ilk CH-92A tipi insansız hava araçlarını teslim aldı.

Çin yapımı İHA’ların 4 Temmuz günü bir kargo uçağı ile Batajnica’daki Albay pilot Milenko Pavlovic Hava Üssü’ne indiği öğrenildi.

Çin Havacılık ve Uzay Aerodinamik Akademisi (CASC) tarafından geliştirilen CH-92A tipi İHA’lar keşif ve saldırı operasyonları için tasarlanmış orta irtifa sınıfında yer alıyor.

Bu teslimatla birlikte Sırp ordusu, maksimum uçuş yüksekliği 5000 metredir ve hız saatte 200 kilometreden biraz daha az olan insansız hava araçları CH-92A ile donatılmış ilk ordu oldu.

İHA anlaşmasının yanı sıra Çin’den Sırbistan’a teknoloji transferinin de yapılacağı açıklanırken, ilk teslimatta kaç adet İHA ve sistemin teslim edildiği ve bu İHA’ların hangi merkezde görev yapacağına ilişkin herhangi bilgi verilmedi.

Daha önce Sırp medyasında çıkan haberlerde anlaşmaya göre 6 adet İHA teslimatının yapılacağı ve Sırbistan’ın 15 adetlik opsiyonunun olacağı belirtilmişti.

Avrupa Birliği ile yakın temasta olan Sırbistan’ın Çin’den aldığı İHA’lara ilişkin NATO’nun nasıl bir tepki vereceği ise merak ediliyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber