Sivrihisar büyük şov için geri sayımda

Sivrihisar Hava Gösterileri/SHG Airshow, bu sene Türk Yıldızları’nın katılımıyla muhteşem havacılık gösterilerine sahne olacak.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (Eskişehir) , Necati Artan Tesisleri’nde, 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde (Cumartesi/Pazar) Uluslararası boyutta muhteşem bir Hava Gösterisi düzenleniyor.

Sabah saatlerinde başlayacak Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019 iki gün boyunca devam edecek.

Türkiye’nin “Göklerdeki Milli Takımı” Türk Yıldızları’nın ilk defa Sivrihisar Hava Gösterileri’nde yer alacağı açıklanırken ekibin iki gün organizasyon programında olacağı bildirildi.

Ayrıca,  M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi, envanterinde bulunan bütün “tarihi” uçaklar ile katılımda bulunuyor. Bunlar arasında,  2017 yılında tam bir dünya turunu tamamlayan Douglas DC-3 “Turkish Delight”, North American P-51 Mustang “Ferocious Frankie”, T-6 G Texan “Happy Hour” ve Boeing Stearman A-75 uçakları büyük ilgi çekecek.

MD 500 tipi helikopter ile mükemmel gösteriler sunan İngiliz Pilot Martin Lovell, Sivrihisar Hava Gösterileri 2019’a damga vuracak.

Romanian Yakers Akrobasi Gösteri ekibi ve S-Bach Solo Akrobasi Gösterisi ile Kai Joppich ilk defa Sivrihisar Hava Gösterileri’nde Türk seyircisiyle bir araya gelirken, SHG Airshow 2017’de yaptığı muhteşem gösterilerle Türk seyircisi tarafından çok sevilen ve büyük ilgi gören Alman Akrobasi Pilotu Tim Tibo ise, Extra 300 Solo Akrobasi Gösterisi ile ikinci defa hayranlarıyla buluşuyor.

Tim ayrıca, “Team Narlı Stars” Akrobasi Grubu ile formasyon bir gösteriye de imza atıyor.

Türkiye’nin “Göklerdeki Gururları” Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ve Milli Hanım Akrobasi Pilotu Semin Öztürk Şener’in olağanüstü akrobasi gösterileri, Türk Hava Kurumu Planör ve Paraşüt grupların muhteşem gösterileri, İngiliz Pilot Bob Pooler’ın Aviat Husky uçağı ile yapacağı gösteriler ile gökyüzü şenlenecek.

Bu sene 9 Ülkenin gösteri pilotlarının yer aldığı SHG Airshow 2019’a, Jandarma Genel Komutanlığı, Havacılık Başkanlığı 2 adet S-70 Sikorsky  ile katılıyor.

“Çelik Kanatlar” adı ile anılan bu helikopter gösterisi havacılık tutkunları arasında merakla bekleniyor.

Öte yandan, Güney Afrikalı DC-3 pilotlarının bu uçakla yapacakları uçuş gösterisi, T-6 Harward tipi uçakla Andrew James Goodall’un, North American P-51 Mustang tipi uçakla Lee Proudfoot’un yapacağı gösteriler ve Pipistrel tipi uçakla Slovenyalı Pilot Nejc Faganelj‘in yapacağı uçuşlar organizasyona büyük renk katacak.

Model uçak ve helikopter sevdalıları da unutulmamış, birçok Model Uçak gösterilerde yer alıyor.

Cumartesi günü gösteriler sonrası akşam saatinde “Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş” tek kişilik tiyatro oyunu da Riddle Hangarı’nda sahneleniyor.

Dikkat çekici bir başka gelişme ise, Sivrihisar Hava Gösterileri organizasyonunun “Havacılık Fuarı” kimliğine bu yıl da hız kesmeden devam etmesi olarak açıklanırken, organizasyonda yabancı ülkelerden katılan havacılık şirketleri, havacılık ile ilgili ürünler üreten birçok firma görmek mümkün olacak..

Ayrıca, SHG Airshow 2019 sırasında çok geniş bir seyirci kitlesiyle buluşmak isteyen uçuş okulları, üniversiteler ve havacılık ile ilgili kurumlar kendilerini tanıtmak için yer alıyorlar.

Sivrihisar Hava Gösterileri’nde artık geleneksel hale gelen “Uçak Pistinde Bisiklet Yarışı” da bu sene “bisikletçiler” tarafından sabırsızlıkla beklenen bir etkinlik. Bu yarış, hava gösterilerinin ilk günü olan Cumartesi günü programda yerini aldı.

İki gün sürecek SHG Airshow 2019 etkinliği boyunca, “SHG Airshows Fotoğraf Yarışması” deneyimli hava fotoğrafçıları  Zafer Buna ve Uğur Özkan önderliğinde devam edecek.

Gösteriler 14 Eylül Cumartesi ve 15 Eylül Pazar günleri saat 11.00 da başlıyacak ve akşam saatlerine kadar devam edecek.

Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019 halka açık ve girişler ücretsiz olacak.