Siz düşünün Dronlar yapsın

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) dronlarla ilgili ilginç bir video yayınladı.

ABD’de Savunma ile ilgili bir dizi projenin arkasındaki ajans olan DARPA, belirlenen bir hedefi çevreleyen drone ordusu hakkında yeni bir video yayınladı.

Webtekno’da yer alan habere göre videodaki gösteri, ajansın küçük piyade birimlerinin 250 insansız hava araçlarından oluşan drone ordusunu kullanmalarına izin verecek teknolojiyi arayan Offensive Swarm Enabled Tactics (OFFSET) adlı programı kapsamında gerçekleşti.

OFFSET programı, bu videoda öngördüğü ortam türünü gösteren DARPA’ya göre “karmaşık kentsel ortamlar” için tasarlandı.

Ajans, OFFSET teknolojisinin hem insansız hava araçlarında hem de insansız zemin sistemlerine uygulanabilir olmasını istiyor.

Bu test, DARPA’ya göre insan operatör ekiplerinin drone ordusunu “kentsel bir hedefi izole etmek” için kullandıkları Georgia, Fort Benning’de gerçekleşti.

Ajans bu çalışmayı, “bir itfaiye ekibinin yanan bir binanın çevresine sınır oluşturmasına benzer” olarak açıklıyor.

Drone ordusunun gökyüzünü kapladığı anlar, videoda oldukça ürkütücü görünüyor.

DARPA, planlanan yarım düzine OFFSET program testine sahip. Georgia gösterisi, bu altı testten ikincisiydi. Herkesin planlandığı şekilde giderse ajans, bu alan deneylerini altı ayda bir gerçekleştirecek.

Bu drone ordu görevinde ekip, iki şehir bloğunu kapsayan karmaşık bir senaryo dâhilinde bir hedefi izole etti.

DARPA, bir drone sürüsünün uzun mesafeleri görmenin zor olduğu şehir gibi karmaşık bir çevreye yardımcı olacağını düşünüyor.

Büyük bir drone grubu, bir birimin çevresine ilişkin bazı ciddi bilgiler verebilir.

Etiketler: , ,