SOM-B2 tam isabetle vurdu

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Milli Seyir Füzesi SOM-B2’nin ilk atış testinin başarı ile gerçekleştiği açıklandı.

Türkiye’nin ilk seyir füzesi olan SOM’un beton sığınaklara karşı kullanılması için tasarlanan ardışık delici harp başlıklı versiyonu SOM-B2 ilk atış testine başarılı oldu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in açıklamasında, “SOM-B2 füzesi atış testinde hedefi başarıyla vurdu. Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 füzesinin geliştirme, yer ve uçuş testleri tamamlandı” denildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde TÜBİTAK SAGE tarafından Tüsk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen milli seyir füzesinde önemli bir başarı daha elde edilmiş oldu.

İşte SOM-B2’nin ilk atış testinden görüntüler:

SOM füzesi; hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden hedeflerin büyük bir doğrulukla vurulmasını sağlayan ve durağan satıh hedeflerine ve hareketli su üstü hedeflere karşı etkin bir şekilde taarruz kabiliyeti bulunan uzun menzilli, havadan Satha atılan turbojet motorlu seyir füzesi olarak geliştirildi.

SOM-A ve SOM-B1 füzeleri, 2011 yılından itibaren TSK envanterinde yer alırken. Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 ve su üstü hareketli hedef vurma yeteneğine sahip veribağlı SOM-C1 ve SOM-C2 varyantlarının geliştirme çalışmaları devam ediyor.