Southwest’ten B737 MAX kararı

ABD’li Southwest Havayolları filosundaki B737 MAX uçaklarının 5 Ağustos tarihine kadar uçuş planlamasından çıkardığını duyurdu.

Lion Air ve Ethiopian Airlines’a ait B737 MAX uçaklarının kazası sonrasında tüm dünya genelinde yere indirilen MAX uçakları için havayolları yeni planlamalar yapmaya devam ediyor.

Filosunda 34 adet B737 MAX bulunan Southwest’in bu tipi uçakları uçuş planlamasında 5 Ağustos tarihine kadar çıkardığı öğrenildi.

Yaz döneminde rezervasyon yapan müşterilerine daha istikrarlı bir program sunabilmek için bu kararın alındığı belirtilirken, MAX uçakları içinde yaşanan belirsizlik devam ediyor.

ABD’li havayolu MAX uçaklarının yere indirilmesi sonrasında toplamda 31 Mart’a kadar 2 bin 800 uçuşunu iptal ederken, bu iptallerin ilk çeyrekte tahminen 150 milyon dolarlık bir gelir kaybına neden olduğu belirtiliyor.

Southwest Havayolları 13 Mart’ta ABD genelinde MAX tipi uçakların uçuşlarının yasaklanmasının ardından filosundaki 34 adet uçağı, Mojave Çölünde bulunan ve uçak mezarlığı olarakta bilenen Victorville Southern California Logistic Havalimanı’na göndermişti.

AirTürkHaber