Space uzaya bakın ne gönderecek

NASA’nın kargo taşımacılığını yapan özel uzay şirketi SpaceX, 2020 yılında bilimsel amaçlar için uzaya esrar ve kahve yollayacak.

Webtekno’da yer alan habere göre gönderilen bu bitkiler, kullanım amaçlı olmayacak ve uzayda mutasyona uğrayıp uğramadığına bakılacak.

Bu proje için biyoteknoloji şirketi Front Range Biosciences, SpaceCells USA. Inc ve Colorado Üniversitesi’ndeki BioServe Space Technolohies ile ortaklık kurulduğu açıklandı.

Bu noktada Front Range, kenevir (çok düşük seviyelerde THC oranına sahip) ve kahve bitkilerinin yetiştirilmesini sağlayacak.

Ayrıca projenin finansman ve yönetim görevini SpaceCells USA üstlenirken, BioServe ise araştırma için gerekli donanımları karşılayacak.

Bu projenin amacı ise bir sonraki kargo görevinde uzaya gönderilecek bitki hücreleri ile alakalı.

Şirket, SpaceX’in Mart 2020’deki bir sonraki kargo görevi ile uzay istasyonuna 480’den fazla bitki hücresi kültürü götürecek.

Bu yolculukta da mikro yer çekimi ve radyasyonun kahve ve kenevir kültürleri üzerindeki etkisi incelenecek.

Front Range Biosciences’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Jonathan Vaught, bir basın açıklamasında konu hakkında “Bu, herhangi birinin mikro yer çekimi ve uzay uçuşunun kenevir ve kahve hücresi kültürleri üzerindeki etkilerini araştırdığı ilklerden biri” açıklamalarında bulundu. Vaught, sözlerine “Uzaydaki bitkilerin mutasyona uğradığını destekleyen teoriler var“ şeklinde devam etti.

BioServe, bitki hücrelerinin uzay istasyonunda herhangi bir şekilde mutasyona uğrayıp uğramayacağını görmek için bitkileri uzaktan izleyecek. Bu noktada araştırmacılar, iklim değişikliği tehlikesini de göz önünde bulundurarak bu bitkilerin yeni ortamlara nasıl tepki verdiğini görmek istiyorlar.