SpaceIL Ay görevine devam ediyor

İsrail’in Ay’a uzay aracı indiren 4’ncü ülke olmak için çalıştığı proje, Google’ın finansmanı durdurmasına rağmen devam ediyor.

Şalom’da yer alan habere göre, Kanadalı milyarder işadamı Sylvan Adams, İsrail’in aya gidecek uzay gemisi için beş milyon dolar finansman sağladı.

İsrail’in aya gitmek için hazırlanan mini uzay gemisi, uzay araştırmaları kurumu SpaceIL ( Space=Uzay; IL=ISRAEL) tarafından geliştiriliyor.

SpaceIL bu amaçla Google’ın finanse ve organize ettiği Lunar XPRIZE yarışmasına katılmıştı.

Geçtiğimiz yılın 31 Mart’ına kadar aya insansız bir uzay gemisi indirecek ülkenin ekibi 20 milyon dolarlık ödülün sahibi olacaktı.

Ancak hiç kimse bunu 31 Mart’a kadar başaramayınca yarışma galip olmadan resmen sona erdi. Dolayısı ile Googla da halihazırda devam eden projeleri finanse etmeyi bıraktı.

Ancak İsrail ekibi projeye devam kararı aldı.  Şimdi proje bağımsız işadamlarının katkıları ile sürüyor. Bunlardan en büyük finansmanı yapan kişi ise Morris Kahn oldu.

Aya insansız bir uzay gemisi indirmeyi şahsi bir görev haline getiren Kahn, proje için 27 milyon dolar yardım yaptı. Kahn aynı zamanda İsrail Ay Projesinin Başkanı olarak görev yapıyor.

Eğer proje amacına ulaşırsa İsrail, ABD, Rusya, Çin’den sonra  dünyanın 4. Ay’a uzay aracı indirmeyi başaran ülkesi olacak.