SpaceX’te Starship yarışı

SpaceX’in uzay çalışmalarına yeni bir boyut kazandırması beklenen Starship gemisi için iki ayrı noktada üretimini yaptığı öğrenildi.

Webtekno’da yer alan habere göre, şirketin kurucusu Elon Musk tarafından verilen bilgilerde, Ay ve Mars’ insanları götürmek için tasarlanan uzay aracının Teksas ve Florida’da üretimlerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Musk, resmi Twitter hesabından attığı tweet’te “SpaceX, Starship’in eş zamanlı yarışını Teksas’ta bulunan Boca Chica ve Florida’daki Cape Canaveral’da gerçekleştiriyor” dedi. Musk attığı bir başka tweet’te “İki tesis de birçok Starship yapacak. Bu, hangisinin daha verimli olduğunu görebilmek için bir yarış. Cevap ikisi de olabilir” dedi.

Super Heavy roketinin üzerinde yer alacak olan ve yeniden kullanılabilir olarak üretilen Starship, insanları Mars, Ay ve diğer uzak mesafelerde alması için tasarlandı.

Hem Starship hem de Super Heavy, SpaceX’in yeni nesil Raptor motorunu kullanacak. Starship, 7 adet Raptor’dan gücünü alacak. Super Heavy için ise 31 tane Raptor birleştirilecek.

Musk, SpaceX’in dördüncü Raptor motorunu bitirdiğini ve beşincisinin üretimine başladığını söylerken, 2020’nin başlarına kadar toplamda 100 Raptor üretileceğini ifade etti.

Starship’in insanlı yolcularla yapılacak olan ilk testi, geçtiğimiz yıl 9 yolculuk ücret ödemesi yapan Japon milyarder Yusaku Maezawa ile gerçekleştirilecek.