SpaceX’ten dev uzayda internet adımı

SpaceX’in Dünya yörüngesinden küresel ölçekte yüksek hızlı internet bağlantısı sağlama projesi Starlink’in ilk prototip uyduları Tintin A ve Tintin B, başarıyla yörüngeye yerleştirildi.

Elon Musk’ın uzun bir süredir merakla beklenen Starlink uzaydan internet projesinin ilk prototip uyduları yaklaşık dört günlük bir ertelemenin ardında nihayet 23 Şubat’ta fırlatıldı.

Kaliforniya’daki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir Falcon 9 roketiyle birlikte fırlatılan Tintin A ve Tintin B isimli uydular şu sıralar alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 1200 kilometre yükseklikte bulunuyor.

Konuyla ilgili fırlatmanın hemen ardından resmi Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulunan SpaceX CEO’su Elon Musk, uyduların başarıyla yörüngeye yerleştirildiğini ve Dünya’yla iletişime geçmeye başladığını belirtirken,“Tintin A ve B yarın Los Angeles’ın üzerinden geçtiği sıralarda “Hello World” mesajı gönderecek. Bu arada aramızda kalsın, uyduların wifi şifresi ‘marslılar’.” ifadelerine yer verdi.

Starlink projesinin geleceğiyle ilgili bazı güncellemeler yapan SpaceX, uzaydaki internet ağının 2020 itibariyle sınırlı bir kapasiteyle de olsa hizmet vermeye başlayacağını söylüyor.

Öncelikle daha önce hayatları boyunca hiç internete girememiş insanlara bağlantı sağlamayı hedefleyen şirket, 2024 itibariyle de tam kapasite olarak çalışmaya başlamayı planlıyor.