Starlink ilk önemli testi geçti

Şirketi SpaceX’e göre Elon Musk’ın Starlink uydu takımından Dünya’nın tüm bölgelerine yüksek hızlı internet sağlama planı “uzay lazerlerinden” faydalanacak.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Perşembe günü Starlink uydularının son fırlatması sırasında üst düzey SpaceX mühendisi Kate Tice, şirketin uydular arası lazerler kullanarak saniyede 100 megabaytın (Mbps) üzerinde veri transfer etme testini başarıyla tamamladığını açıkladı.

Bu, uydu ağının buna yakın internet hızlarını Dünya’ya iletmesini, böylece ırak bölgelerdeki kullanıcılara prensipte Birleşik Krallık’taki ortalama 5G hızının üç katını bulan indirme hızları sunmasını sağlayabilir.

An itibarıyla alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 700 Starlink uydusu bulunuyor; dünya çapında kapsama alanı sağlamak için en az 11 bin uydunun daha fırlatılması planlanıyor.

Starlink’in görev beyanında, “Starlink; geleneksel uydu internetini misliyle aşan bir performans ve yeryüzündeki altyapı kısıtlamalarından bağımsız küresel bir ağla birlikte, erişimin stabil olmadığı, pahalı olduğu veya hiç bulunmadığı bölgelere yüksek hızlı geniş bant internet sağlayacak” ifadeleri yer alıyor.

SpaceX, yıl sonundan önce ABD’nin kuzeyinde ve Kanada’da hizmet sağlamayı hedeflediğini, ardından da “2021’de Dünya’nın yerleşim bulunan bölgelerini hemen hemen küresel düzeyde kapsayacak şekilde” hızla genişleyeceğini duyurdu.

Yerdeki kullanıcılar sinyali almayı sağlayan kişisel bir anten cihazıyla ağa bağlanabilecek.

Teknolojiyle ilgili ilk testler, indirme hızının 11 ila 60 Mbps, yükleme hızınınsa 5 ila 18 Mbps arasında değiştiğini göstermişti.

SpaceX’in o dönemde ağına destek olmak için lazer kullanıp kullanmadığı belirsiz olmakla birlikte Starlink uydu ağına yeni uydular eklendikçe hızın artması bekleniyor.

SpaceX, Federal İletişim Kurulu’na (FCC) sunduğu asli raporda uzay tabanlı ağının 1 Gbps’yi bulan hızlara erişebileceğini söylemişti. Bu hız, 100 Mbps’nin 10 katına denk geliyor.

Tice, “Ağımız elbette henüz geliştirme aşamasındaki bir proje. Zamanla bu ağın tam kapasitesini ortaya koymak için yeni özellikler eklemeye devam edeceğiz.” dedi.

SpaceX, Starlink ağı nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuş, bazı gökbilimciler uyduların gece yapılan uzay gözlemlerini sekteye uğrattığını iddia etmişti.

Satellite Constellations 1 (Satcon1) çalıştayının kısa süre önce yayımladığı bir rapor, Starlink’in yer tabanlı optik ve kızılötesi astronomiyi kökten değiştirebileceği ve bilimsel gelişmeleri engelleyebileceğine dair uyarmıştı.

Geçen hafta yayımlanan raporda “En kötü senaryodaki takım uydu tasarımlarının, etkiye en açık bilimsel programlar üzerinde son derece tahripkar olacağını anladık. Bulgularımıza göre alçak Dünya yörüngesinde 10 binlerce uydu bulunması halinde hiçbir tedbir, uydu izlerinin, gelecek nesil optik astronomi tesislerinin bilimsel programları üzerindeki tesirini tamamen ortadan kaldıramaz “ ifadeleri yer aldı.