Starlink projesinde beklenmedik sorun

Zaman zaman büyük eleştirilere neden Elon Musk’ın uydu internet şirketi Starlink’te bu kez öngörülemeyen bir sorun meydana geldi.

Elon Musk’ın SpaceX şirketinin bir bölümü olan Starlink, geçtiğimiz aylarda 1.600’den fazla uydu fırlatmış ve ABD’den 12.000’e kadar uydu fırlatma için de izin almıştı.

Şirket; sunduğu hizmetin, bağlantının güvenilir olmadığı veya tamamen kullanılamadığı alanlar için ideal olduğunu belirterek öne çıkmıştı.

Ancak şimdilerde uydu çanağının üstüne yerleşen kedilerin yarattığı internet performansı sorunlarıyla uğraşıyor.

Bir müşteri, Starlink çanağına toplanmış beş kedinin fotoğrafını tweetledi ve kedilerin varlığının internet performansını yavaşlattığını kaydetti.

Aaron Taylor, “Kediler Starlink’in ısı verdiğini keşfedene kadar ve soğuk günlerde ısınmak için uyduyu kullanana kadar harika çalışıyordu. Su ve mamalarının olduğu kedi evleri var, ama -25C ve Starlink çanağına oturmaya karar veriyorlar. Güneş battıktan sonra evlerine dönüyorlar” dedi.

Kedilerin uydu çanağına ilgisinin nedeni; çanağın üzerindeki karı eritmek için tasarlanmış kendiliğinden ısınma özelliğinin olabileceği düşünülüyor.

Taylor, kedilerin Starlink’e olan ilgisinin film akışını kesintiye uğrattığını ve internet hızını etkilediğini söyledi: “Tamamen kapatmıyor ama kesinlikle her şeyi yavaşlatıyor.”