Starlink’te ilk adım başarılı

SpaceX dünya üzerinde internet ağında büyük bir değişik başlatmak için ilk adım olarak Starlink projesi kapsamında 60 adet uydu taşıyan roketi ateşledi.

Florida’daki Cape Canaveral Üssü’nden yapılan başarılı fırlatış, mayıs ayı başında yapılması planlanmış ancak kötü hava koşulları sebebiyle defalarca ertelenmişti.

Uyduların bir saat içerisinde 550 kilometre yükseklikteki Dünya’nın alt yörüngesine yerleştirildiği açıklanırken, Falcon 9 roketlerinin de geri dönüşte sorunsuz iniş yaptığı bilgisi verildi.

Tanesi 227 kilogram ağırlığında olan uyduların ise 440 kilometre genişliğindeki yörüngede konuşlanarak güneş panellerini açacağı kaydedildi.

SpaceX fırtlatma anını ve sonrasındaki aşamaları sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Tüm dünyada ucuz internet

SpaceX, fiberoptik kablo ve baz istasyonu olmaksızın uydu üzerinden internete girme olanağı sağlayacak Starlink projesi için 2020 yılına kadar uzaya 12 bin adet uydu fırlatmayı amaçlıyor.

Firma böylece internet erişiminin olmadığı çöl, okyanus gibi dünya coğrafyasındaki en ücra köşelerde bile en az 1 Gbps’ye varan hızda sanal aleme bağlantı olanağı sağlayacak.

Bağlantı hızının 3 Gbps’e kadar çıkabileceği Starlink teknolojisiyle özellikle Afrika, Asya ve Güney Amerika’da internet erişimin olmadığı gelir seviyesi düşük coğrafyalarda insanlar hızlı ve ucuz internet hizmetinden yararlanabilecek.

Projenin ilk evresinin başlayabilmesi için Dünya’nın alt yörüngesine en az 420 uydunun daha konuşlandırılması gerekiyor. İlk işlevsel uyduların ise 2020 yılında fırlatılması bekleniyor.