SU-25’i vuramayacak

Rus Su-25 savaş uçaklarının yeni serisi olan Su-25CM3’lerin taşınabilir ısı güdümlü hava savunma füzelerine (MANPAD) karşı yüzde 100 koruma sağlayan bir sistemle donatılacağı belirtildi.

Rusya’nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre yeni modifikasyonla birlikte muharebe kabiliyeti 3 kat artan Su-25’ler, Vitebsk adı verilen, Stinger ve İgla tipi MANPAD’lara karşı garantili koruma sağlayan sistemlerle donatılacak.

Isı güdümlü MANPAD’lara karşı koruma sağlayan sistemlerin Rus Ka-52 helikopterleri ile Mi-8 helikopterlerinde kullanıldığını anımsatan gazete, “Sistem, Ekim 2016’da Mi-8 helikopterine uçaksavar füzesi fırlatıldığında sağladığı korumayla etkinliğini kanıtladı” ifadelerine yer verdi.

Su-25CM3’ler, Vitebsk sistemleriyle donatıldığında hem hava muharebelerine katılabilecek hem de birincil görevi olan kara hedeflerini vurma işlevini yerine getirebilecek.

Su-25CM3 pilotu, GLONASS uydu navigasyon sisteminin yardımıyla hedef noktası eşleştirme doğruluğunu 10 metreye kadar düşürecek ve hedefleri görüş mesafesinin düşük olduğu koşullarda dahi imha edebilecek.

Rusya Savunma Bakanlığı, 3 Şubat’ta İdlib’de Fetih el Şam militanlarının ısı güdümlü taşınabilir hava savunma sistemleriyle Rus savaş uçağı Su-25’i vurduğunu, paraşütle atlayan pilotun teröristlerle girdiği çatışmada hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

 

Etiketler: ,