Su-57’nin Ukrayna savaşında gizli rolü

Rusya’nın en gelişmiş savaş uçağı Sukhoi Su-57, Ukrayna’daki hedeflere karşı hatrı sayılır mesafelerden de olsa muharebe operasyonları yürüttü.

Ukrayna’daki savaşta Rus Hava Kuvvetleri’nin etkisiz kaldığı zaman zaman gündeme gelirken, Rusya’nın en özel jet Su-57’nin savaşta bir çok operasyona katıldığı ancak bunların uzak mesafelerden Ukrayna hava sahasına girmeden yapılan saldırılar olduğu belirtildi.

FlightGlobal’de yer alan habere göre, Rusya’nın Batı tarafından Ukrayna’ya verilen çok sayıda hava savunma silahı ve olası bir Su-57 kaybında yaşayacağı itibar kaybı, teknolojinin ele geçirilmesi gibi riskleri göz önünde bulundurarak Su-57 uçağını risksiz olarak kullandığı ve çok uzak mesafelerden hedeflere nokta atışları yaptığı belirtildi.

Birleşik Krallık Savunma İstihbaratı Su-57’leri 929’uncu Uçuş Test Merkezi’nin bulunduğu Akhtubinsk hava üssünde gösteren açık kaynaklı bir uydu görüntüsü sağlanırken, jetlerin Ukrayna’daki operasyonlara buradan katıldığı iddia edildi.

Haberde Rusya’nın hava kuvvetleri gücünü savaşın başından bu yana gizli tutmak için belirli sınırlarda kullandığına vurgu yapılırken, bu durumun Rus Hava Kuvvetleri’nin yakın hava desteği sağlamada başarısız olduğunu gösterdiği belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna savaşında sahada en çok kullandığı uçakların Su-24 jetleri olması dikkat çekerken, daha gelişmiş Rus jetleri Ukrayna hava sahasındaki operasyonlarda hemen hemen hiç görülmedi.

Su-57’lerin ise birkaç kez hipersonik Kinjal füzesi ile Ukrayna’daki bazı noktaları vurduğu açıklanmış ancak bu uçaklarında aktif çatışma sahasında hiç görülmediği ve Su-57 operasyonlarının belirlenen hedefler vurulduktan sonra kullanıldığı açıklanmıştı.

AirTürkHaber