Suriye’de flaş Su-57 iddiası

Rusya’nın 5. nesil Su-57 (Sukhoi T-50) avcı uçağının Suriye semalarında görüntülendiği öne sürüldü.

Wael Al Hussaini adlı bir kullanıcı, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssüne yeni nesil Su-57 jetlerini sevk ettiğini savundu.

Hussaini, Hmeymim üssüne 2 Su-57, 4 Su-35, 4 Su-25 ve 1 A-50U gönderildiğini yazdı.

Çekim kalitesinin düşük olması nedeniyle görüntülerde yer alan uçakların gerçekten Su-57 olup olmadığı tespit edilemedi.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nden henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

26 Ocak’ta Taktik Füze Silahları Şirketi Genel Müdürü Boris Obnosov, ‘çok işlevli silah makinesi’ de denilen 5. nesil Su-57 avcı uçağının silah yüklü deneme uçuşlarına başladığını duyurmuştu.

Süper manevra kabiliyetine ve düşük radar görünürlüğüne sahip Su-57’ler, hem hava hem de kara hedeflerine karşı yüksek isabet oranına sahip.

‘ÜRÜN 30 MOTORU’

Su-57’ler, kısa süre önce geliştirilen ‘Ürün 30’ motoruyla daha güçlü hale getirildi. Uçak, yeni motoru sayesinde füzelerden kaçabilir ve her uçakla etkili biçimde muharebe edebilir.

X-35UE SINIFI YENİ TAKTİK FÜZE’

Daha önce İzvestiya gazetesine konuşan Rus uzmanlar 5. nesil Su-57’ye gemileri imha etmenin ‘öğretildiğini’ söylemişti.

Uçağın silah donanımına  dahil edilen X-35UE sınıflı yeni bir taktik füze, çıkarma botundan uçak gemisine kadar her türlü deniz hedefini, ayrıca lojistik depoları ve askeri araçlar gibi kara hedeflerini imha edebiliyor.

RUSYA O İHTİMALİ DIŞLAMADI

Rus milletvekili Vladimir Gutenev, geliştirilen Su-57 (Sukhoi T-50) avcı uçağının Suriye’ye gönderilmiş olması ihtimalini dışlamadığını söyledi.

Gutenev, bu uçakların Suriye’deki varlığının ülkenin hava sahasına periyodik olarak giren bazı ülke uçakları için caydırıcı faktör olabileceğini belirtti.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın Ekonomi Politikası Komisyonu Başkanı Yardımcısı Vladimir Gutenev, Sputnik’e, Rusya’nın 5. nesil Su-57 (Sukhoi T-50) avcı uçağının Suriye’ye gönderilmiş olabileceği yönündeki haberleri değerlendirdi.

Komisyon Başkanı Yardımcısı, bu bilgiyi ‘dışlamadığını ve takdirle karşıladığını’ söyledi.

Yeni Rus uçaklarının Suriye’deki varlığını ‘kesinlikle doğru bir adım’ diye niteleyen Gutenev, “Uçakların savaş ve rekabet koşullarında test edilmesi önemli” diye konuştu.

Gutenev, yeni Rus uçağının Suriye’deki varlığının, ‘ülkenin hava sahasına periyodik olarak giren bazı ülkelerin uçakları için’ caydırıcı faktör olabileceğini belirtti.

SÜPER MANEVRA, DÜŞÜK RADAR GÖRÜNÜRLÜĞÜ

Süper manevra kabiliyetine ve düşük radar görünürlüğüne sahip olan 5. nesil Su-57 avcı uçağı ilk kez 2010’da havalandı.

Daha önce Rusya Birleşik Uçak Şirketi (UAC) Başkanı Yuriy Slyusar, 12 uçaktan oluşacak ilk grubun gelecek yıl orduya teslim edilmesinin beklendiğini duyurmuştu.