Suriye’de sürpriz MiG-29 hareketliliği

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçaklarını yeni yılın ilk haftasında Suriye’nin Hmeymim Hava Üssü’ne ulaştığı bildirildi.

Lübnan basınında yer alan haberlere göre, İki Il-76 ile birlikte altı MiG-29’un İran üzerinde Hmeymim’e ulaştığı açıklandı.

Daha önceki MiG-29 sevkiyatlarının aksine bu kez uçakların üzerindeki Rus sembolleri sökülmezken, Scramble’da yer alan bilgilere göre Suriye’deki yeni MiG-29 hareketliliğinin bir çok olasılığı bulunuyor.

Haberde, ilk olarak uçakların bölgedeki Rus güçlerine destek amaçlı transfer edildiği yönünde olurken, bir diğer kuvvetli ihtimalde yeni uçakların yıllar süren iç savaşta büyük yara alan Suriye Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi olarak belirtildi.

MiG-29’ların Suriye’ye ulaşmalarının bir diğer olasılıkları ise Libya’daki iç savaşta görevlendirilmeleri yada bir Afrika ülkesine teslimat seferinde olması olarak açıklandı.

Rus ve Suriyeli yetkililerden konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Avipro portalı uçakların Suriye ordusuna teslim edildiğini duyurdu.

Ancak uçakların Suriye’ye ulaşması sonrasında nasıl bir yol izleneceğine dair teyit edilmiş herhangi bir resmi bilgi bulunmuyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber