Suriye’deki S-400’ler için flaş iddia

İsrail basını, Rusya’nın Suriye’deki S-400 hava savunma sistemlerini devre dışı bıraktığını iddia etti.

Debka haber portalında yer alan bilgilere göre, Rusya’nın Suriye Hmeymim Hava Üssü’nde konuşlanan S-400 sistemlerini sessiz sedasız devre dışı bıraktığını duyurdu.

İsrailli haber sitesi 3 ay öncede ülkenin batısındaki Masyaf bölgesinde bulunan S-400 sisteminin de devre dışı bırakıldığını duyurmuştu.

Haberde S-400 sistemlerinin İsrail’in Suriye’deki İran unsurlarına düzenlenen hava operasyonlarında hiç kullanılmadığı ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin de S-400 sistemleri nedeniyle operasyonlarda çok dikkatli davrandığı belirtildi.

Rus S-400 sistemlerinin devre dışı bırakılmasının bir çok nedeninin olabileceği ifade edilirken, Debka portalı bu kararın maliyet yüksekliği yada S-400’lerin Suriye’de görücüye çıkarılmasının dünyada büyük ilgi uyandırdığı ve sistemlerin tanıtılma misyonunun başarıya ulaştığı için alınmış olabileceği vurgulandı.

Rusya’nın Suriye’de bulunan S-400 sistemlerini Baltık bölgesine tahliye etmesinin de muhtemel olduğu belirtilirken, haberde bu gelişmeye bağlı olarak ABD’ye ait B-52 bombardıman uçağının 2015 yılında Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa dahil olmasından sonra ilk kez Hmeymim üzerinde uçtuğunun altı çizildi.

ABD’nin stratejik bombardıman uçağının S-400 sistemlerinin devre dışı bırakılıp bırakılmamış olduğunu test emek için bu uçuşu gerçekleştirmiş olabileceği iddia edildi.

İsrail basının bu iddiasına ilişkin ise Rusya kanadından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber