Suriye’den Sukhoi açıklaması

Dün İsrail sınırlarına sızdığı iddiasıyla İsrail tarafından düşürülen Suriye’ye ait Sukhoi tipi savaş uçağı için, Şam’dan açıklama geldi.

Suriye tarafından yapılan açıklamada, uçağın ülke sınırları içinde olduğu ve bölgedeki terörist gruplara operasyon düzenlediği beliritildi.

İsrail ordu sözcüsü korgeneral Jonathan Conricus, vurdukları uçağın Rusya değil Suriye hava kuvvetlerine ait olduğunu bildiklerini, modelinin ya Su-24 ya da Su-22 olduğunu, bunların Suriye hava kuvvetleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Conricus, ”Vuruldu ve düştü. Henüz pilotlarla ilgili bir bilgimiz yok. Paraşüt görüldüğüne veya pilotların bulunduğuna dair bir haber bana ulaşmadı” dedi.

Suriye’den açıklama

Suriye devlet medyası ise bir savaş uçağının İsrail tarafından hedef alındığını doğrularken ”Suriye’nin güneyinde Suriye hava sahası içinde operasyon yürütüyordu” dedi.

Resmi haber ajansı SANA’ya konuşan askeri bir kaynak ”İsrail ordusu, Suriye hava sahası içinde Yarmuk Vadisi’nin eteklerindeki Sayda bölgesinde terörist grupları vuran savaş uçağımızı hedef alarak, silahlı terörist gruplara desteğini teyit etmiş oldu” dedi.

Aynı kaynak Sputik’e İsrail ordusunun düşürdüğü uçağın Suriye hava sahasında bulunduğunu ve DEAŞ’a karşı hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Golan tepeleri gerilimi

İsrail-Suriye gerilimi, yazın hükümet güçlerinin Suriye’nin güneyini militanlardan temizleyip Golan Tepelerine yaklaşmasıyla tırmandı.

İsrail, Suriye’de İran askeri varılığını gerekçe göstererek saldırılarını artırdı.

Ancak Tahran ile Şam, hükümet güçlerinin terörle mücadelesine destek veren İranlı askeri danışmanlar dışında İran askeri varlığı bulunmadığında ısrarlı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 1981’de ilhal ettikleri Golan Tepeleri ile ilgili ‘asla 1967 sınırlarına geri dönmeyecekleri, daima İsrail’in elinde kalacağı’ açıklamaları yapıyor.

Golen Tepeleri su kaynakları ve petrol rezervleriyle jeostratejik öneme sahip.