Suriye’ye S-300 verilecek mi?

Rusya’nın Suriye ile 2010 yılında yaptığı anlaşma kapsamında S-300 füze savuma sistemlerini vermesinin gündemde olduğu belirtildi.

Rus askeri uzman Viktor Murahovskiy, bu yönde karar alınması halinde Moskova’nın S-300 füze savunma sistemlerini Şam’a 2-3 ay içerisinde teslim edebileceğini söyledi.

Murahovskiy, Suriye ve Rusya arasında 2010’da S-300 füze savunma sistemlerinin tedarik edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı zaman İsrail’in bu konudaki rahatsızlığını dile getirerek, Moskova’ya böyle bir adım atmaması ricasında bulunduğunu hatırlattı.

Rus uzman, İsrail’in S-200’lerin yerine S-300’lerin gelmesi halinde neler olabileceğini düşünerek bu sistemlerin İsrail topraklarının neredeyse tümünü menzilinde tutacağını hesapladığını ve uçaklarının hemen kalkıştan sonra bu sistemler tarafından düşürülebileceği öngörüsüyle Moskova’dan bu kontrattan vazgeçmesi ricasında bulunduğunu ifade etti.

ŞOYGU AÇIKLADI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce İsrail’in talebi üzerine sevkiyatı askıya alınan S-300 hava savunma sistemlerini iki hafta içinde Suriye’ye göndereceklerini söyledi.

Şoygu, “Modern S-300 hava savunma kompleksi iki hafta içinde Suriye ordusuna teslim edilecek. Kompleks, 250 kilometreden uzaktaki hava saldırı araçlarını önleme ve birkaç hava hedefini eş zamanlı olarak imha etme kapasitesine sahip” dedi.

“2013 yılında İsrail tarafının talebi üzerine, sevkiyata hazır hale getirilmesine ve Suriyeli askerlere eğitim verilmesine rağmen Suriye’ye S-300 sevkiyatını durdurduğumuzun altını çizmek isterim. Ancak bugün durum değişti ve bu bizim yüzümüzden olmadı” diye devam eden Şoygu, yüksek müdahale dayanıklılığına ve hızlı atış kabiliyetine sahip S-300’lerin Suriye’nin hava savunma kapasitesini belirgin şekilde artıracağını vurguladı.

Etiketler: ,