TALPA’dan direk açıklaması

İstanbul Havalimanı’nda 22 Mayıs günü THY’nin Ankara seferini yapacak olan uçağının direğe çarptığı kazaya ilişkin TALPA’dan bir açıklama yapıldı.

Bugün basında kazaya ilişkin pilotun taksi süresini kısaltmak için o yola girdiği şeklindeki haberler sonrasında Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) açıklamasında, bu tür haberlerin gerekli incemeler tamamlanmadan yapılmasının gerçeği yansıtmayacağı belirtildi.

İşte TALPA’dan İstanbul Havalimanı’ndaki direk kazasına ilişkin yapılan o açıklama:

“Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı’nda B777-300ER uçağı kanadının, taksi esnasında direğe çarpma olayı yaşanmıştır. 

Konu hakkında detaylı incelemeler devam ederken, olayla ilgili basında yer alan “ Pilot, taksi süresini kısaltmak için ‘kestirme’ yolu tercih etti” şeklindeki haberler, çok erken, doğru verilerden uzak ve gerçekleri yansıtmayan mahiyettedir. 

Her türlü hava aracı olayları ile ilgili inceleme ve değerlendirmeler sonuçlanmadan yapılan, zamansız ve profesyonel olmayan açıklamalar maalesef kamuoyunda yanlış algılara sebep olmaktadır. Bu tür olayların incelenmesinde amaç suçlu aramak değil, süreçte gözden kaçan konuları bulup onlara tedbir alarak bir daha aynı olayların yaşanmasını önlemektir. 

Pilotlarımız, bir uçuş operasyon sürecinin emniyetle yürütülmesinde birçok girdiyi yöneterek görev yapmaktadırlar. Bu görevleri icra ederken her yıl taşıdıkları milyonlarca insanın sorumluluğunu bir an bile unutmadan mesaisi normal insan doğasına aykırı bir görevi yerine getirmektedirler.

Yapıcı eleştirilere tüm meslektaşlarımızın açık olduğu halde, mesleki konuda uzman olan kurumlara danışılmadan, zamansız ve doğru verilere dayanmadan yapılan haberlerin haksız ve yersiz olduğunu değerlendirmekteyiz.”