TALPA’dan Hava-İş’e sert cevap

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’den (TALPA), Hava-İş sendikasının Call For Roaster ile ilgili açıklamasına sert bir cevap geldi.

TALPA, CFR ile ilgili açıklamanın yaşanan gerçeği yanstımadığı belirtirken, konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

Hava-İş sendikasının 14 Aralık’ta üyelerine mail olarak gönderdiği ve havacılık internet sitelerinde yayınlanan Call For Roaster (CFR) ile ilgili açıklaması yaşanan gerçekleri yansıtmamaktadır.  

GERÇEKLER ÇOK FARKLI

CFR süreci, SHGM ve THY A.O. birimlerinden tarafımıza ulaşan mailler ile başlamıştır ve iletişimimiz bu kurumlarla olmuştur. Sadece THY A.O. ve uçuş ekiplerini ilgilendiren ve başta uçuş ekiplerine fayda sağlayacağını düşündüğümüz 8 maddelik CFR taslak teklifimizi ilgili FTL kurallarını da dikkate alarak SHGM ve THY A.O. birimlerine ilettik. 

22 Kasım akşamında SHGM yetkililerin başkanlığında THY A.O. ekip planlama başkanı ve çalışanları, TALPA, TASSA ve Hava-İş temsilcilerinin katılım sağladığı yaklaşık 1 saat süren toplantının sonunda TALPA’nın 8 maddelik CFR taslak metni SHGM tarafından esas alınmıştır. Bazı küçük değişikliklerle ve paydaşların onayıyla son şekli oluşmuştur. SHGM bu sürecin doğrudan planlayıcısı, kanun yapıcısı ve otoritesidir.

TALPA ve TASSA’nın iyi niyetli çalışmalarını değersiz göstermek ve yok saymak emek hırsızlığıdır. Hava-İş, söylemleriyle kendi görev, birikim ve yetkisi dışındaki işlere müdahil olma çabası içerisindedir. TALPA’yı hedef alan çabaların içerisine dâhil olmasının esas sebebi de budur.

TALPA, SHGM, havayolu şirketleri ve sivil havacılık kamuoyu önünde tüm pilotları temsil eden yaklaşık 60 yıllık kurumsal kültüre sahip yekpare bir kurumdur. Bu nedenle TALPA, SHGM’ nin öncelikli muhatabıdır ve paydaşlar arasında örnek gösterilen bir sivil toplum örgütüdür.

HAVA-İŞ AMACINI AŞMAKTADIR

Hava-İş’ in açıklamasının zamanlaması CFR toplantısından yaklaşık bir ay sonra ve TALPA Genel Kurulu’ndan 10 gün önce yapılmış olmasını manidar buluyoruz. Bu haliyle açıklamanın Genel Kurulumuza müdahaleci ve tarafgir olduğunu düşünmekteyiz. Hava-İş’ in bu zamansız açıklamasını Ocak ayında başlayacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerindeki sorumluluğundan dikkatleri uzaklaştırma isteği ve TALPA Genel Kurulu’na müdahil olma çabası olarak değerlendirmekteyiz. 

Genel Kurulumuza yöneltilen bu tarafgir ve kasıtlı yaklaşımları üyelerimiz adına reddediyoruz. TALPA yönetimi olarak bu tür demokratik olmayan müdahalelere müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Etiketler: ,