TALPA’dan Uğur Cebeci’ye kınama

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA, pilot maaşları ile ilgili olarak çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Cebeci’nin pilot maaşlarının indirileceğini konu edindiği yazısına ilişkin TALPA’dan sert bir kınama açıklaması yapıldı.

Konuya ilişkin açıklama şöyle:

Uğur Cebeci’nin 1 Temmuz 2020 tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde, pilot maaşlarının yüksekliğini ve 2018 seviyelerine indirileceğini konu alan haber(?)/yorum yayımlanmıştır.

“Sivil Havacılık sektörünün pandemi sebebiyle çok daha ağırlaşan yüzlerce sorunu varken, deneyimli bir havacılık yazarı olan Uğur Cebeci’nin, ele alınması gereken öncelikli ve hatta yaşamsal konuları gözden kaçırarak pilot maaşlarını gündeme getirmesi çok mânidardır.

Bugüne kadar bilinen yüksek risklere bir de ölümcül “Covid-19” tehlikesi eklenmişken, kendilerinden beklenen tüm görevleri, zamanında, itirazsız, tam ve başarı ile ifa eden pilotların ne kadar kritik bir iş yaptığı açıklamaya muhtaç olmayacak kadar nettir. Bunu da en yakından bilmesi gereken kişi esasen Uğur Cebeci’dir.

Ne var ki, aslında takdir edilmesi gerekirken ilâhlara kurban edilmeye çalışılan gene pilotlar olmuştur.

Salgın döneminde virüse maruz kalarak hastalanan ve ne yazık ki görev şehidi olan meslektaşlarımızın aziz hatırası rencide edilmiştir.

Bu kadar zor bir görevi her zaman ve zeminde başarı ile yerine getiren pilotlar aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışmak, pilotların sanki haksız surette yüksek gelir elde ettiğine dair yanlış ve belki de kasıtlı olumsuz izlenim oluşturma çabası çok talihsizdir.

Pilotların elde ettiği gelir uluslararası kurallara ve arz-talep dengesine göre belirlenir.

Pilotların maaşı, can pahasına elde edilen son kuruşuna kadar helâl kazançtır.

Pilotlar işlerini lâyıkıyla yapmakla meşgûldür.

Başka meslek gruplarının ve pilot maaşını diline dolayanların, dudak uçuklatan gelirleri konusunda gereksiz lâf üretmezler.

Aylardır maaş almayan pilotları toplum gözünde itibarsızlaştırma amacına yönelik maksatlı ve manipülatif yayınları en ağır şekilde kınadığımızı saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Saygılarımızla

TALPA YÖNETİM KURULU