Tarihi göreve 17 dakika kala erteleme

NASA ve SpaceX için uzay çalışmaları tarihinde bir dönüm noktası olacak Demo-2 görevi olumsuz hava koşulları engeline takıldı.

ABD topraklarından 10 yıl sonra astronot göndermek için Spacex üretimi Falcon 9 roketlerinin taşıyacağı Crew Dragon kapsülünde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmek için tüm hazırlıklar tamamlandı

Bu tarihi görevde baş aktörler ise NASA astronotları, Bob Behknen ve Doug Hurley’de kapsülde yerini alırken, roketin fırlatılmasına 17 dakika kala görevin ertelendiği açıklandı.

SpaceX ve NASA açıklamalarında görevin olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiği açıklanırken, tarihi görev için yeni tarihin 30 Mayıs olduğu bilgisi verildi.

ABD basınında bir kaç gündür fırlatma günü hava koşullarını %60 oranında fırlatmaya izin vermeyeceği haberleri yer almıştı.

Tüm dünyanın merakla beklediği bu tarihi görevin 30 Mayıs günü yerel saatle 15.22’de gerçekleşmesi bekleniyor.

NASA Başkanı Jim Bridenstine’da erteleme kararı sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda olumsuz hava koşulları nedeniyle görevin iptal edildiği ve astronotların güvenliğinin birinci öncelik olduğunu vurguladı.