Tarihi görevin çok özel ekibi

NASA ve SpaceX tarafından ABD tarihi için oldukça önemli olan Demo-2 görevinde iki astronot Crew Dragon’da yer alacak.

Demo-2 isimli bu görev kapsamında NASA, SpaceX’in Falcon 9 roketini ve Crew Dragon kapsülünü kullanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderecek.

SpaceX’in Crew Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırılacak iki astronot, Douglas G. Hurley ve Robert L. Behnken.

Webtekno’nun derlediği habere göre İki astronot, yaşamlarında oldukça ortak noktaya sahip. Birbiriyle aynı sınıfta bulunan ve arkadaş olan Dougles ve Robert, NASA’da test ekibinde görev alıyor. Bu iki ismin de astronot eşi var ve her ikisinin de erkek çocukları bulunuyor.

2009 yılında STS-127 görevinde uzay mekiğine pilotluk yapan Douglas G. Hurley, Amerikan donanmasının en güçlü silahlarından biri olan F/A-18 E/F Super Hornet jetini uçuran ilk kişidir. Kendisi, ayrıca son uzay mekiği uçuşu olan STS-135 görevinin de pilotuydu.

Douglas, Demo-2 görevinde uzay aracını kaldırmak ve indirmekle yükümlü astronot olacak.

Douglas G. Hurley’nin ekip arkadaşı olacak Robert L. Behnken, 2008 yılında STS-123 ve STS-130 görevlerinde uzay mekiğinde yer alan astronotlardan biriydi. Robert, 708 saat uzay uçuşu ve 37 saat uzay yürüyüşü tecrübesine sahip.

Robert, Demo-2 görevinde Uluslararası Uzay İstasyonu’yla görüşmeyi ve kenetlenmeyi sağlayacak.

Her iki astronot da daha önce NASA’nın uzay mekiği programında ikişer uçuşta yer aldı. Astronotlar, NASA’nın uzun süredir ilk kez Rus yapımı roket kullanmayacağı bu görevde ekip arkadaşları olacak.

NASA ve SpaceX tarafından yürütülecek Demo-2 görevi, 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek ve 30 gün ile 119 gün arasında sürebilecek.