Tarihi otobüs CH-47 ile taşındı

ABD’nin Alaska eyaletinde Alaska Ulusal Muhafızları Ordusu çok özel bir hava operasyonuna imza attı.

Alaska eyaletinin Healey bölgesi yakınlarında Teklanika Nehri’nin batısında yer alan 1940’lardan kalma eski bir otobüs, Chinook CH-47 tipi askeri helikopterle taşındı.

Taşınan bu otobüs, John Krakauer’in 1996 yılında gerçek hikayeden uyarlanan “Into the Wild” kitabı ve Sean Penn’in 2007’deki aynı isimli film uyarlaması tarafından popüler hale gelen otobüs olmasından dolayı ayrı bir öneme sahip.

Filmde 24 yaşındaki maceracı Chris McCandless’ın (filmdeki ismi Alexander Supertramp) doğadaki 114 günlük hayatı ve yediği yanlış bir bitkiden dolayı güçten düşerek açlıktan hayatını kaybetmesi konu ediliyor.

Film karakterinin doğadaki günlerinin büyük bölümü ve son günleri Healey bölgesinde bulduğu bu otobüste geçiyor.

Özellikle büyük beğeni toplayan film sonrasında dünyanın bir çok noktasından gezginler bu zor iklimin ortasında kalan otobüse ulaşabilmek için bölgeye gelmeye başlamıştı.

Alaska’nın orta kısmında, en yakın kasabaya 50 km uzakta bulunan otobüse ulaşmak için ziyaretçilerin Teklanika Nehri’ni geçmesi gerekiyor.

Bu zorlu yolculukta hayatını kaybeden gezginler olurken, çok sayıda kurtarma operasyonu da yapıldı.

Alaskalı yetkililer popüler hale gelen otobüs nedeniyle, 2009-2017 yılları arasında devlet tarafından otobüse ulaşmaya çalışan gezginler ilgili 15 arama ve kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Chris McCandless’ın anısı için korumaya alınması planlanan otobüs Alaska Ulusal Muhafızları Ordusu tarafından başarılı bir operasyonla CH-47 tipi helikopterle taşınarak bölgeden alındı.

Operasyona ayrıca UH-60 Black Hawk tipi helikopterin de destek verdiği öğrenildi.

Otobüsün güvenli bir yerde tutulacağı açıklanırken, ordudan yapılan açıklamada bu operasyonun kendileri içinde önemli bir eğitim olduğu vurgusu yapıldı.

Chris McCandless ve meşhur otobüsün gerçek fotoğrafı..

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber