Tarihi uçuşun olağanüstü önlemleri

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ilk uçuş gerçekleştiren El-Al Havayolları’na ait uçağın füzelere karşı özel bir sistemle donatıldığı belirtildi.

Jarusalem Post’un haberine göre, B737 tipi uçağın karadan havaya füzelere karşı Elbit Systems tarafından geliştirilen IR enerjli Yönlü Kızılötesi Karşı Tedbirleri (DIRCM) sistemi ile donatıldığı belirtildi.

Sistem karadan havaya yada insan tarafından ateşlenebilen MANPAD gibi füzelere karşı tespit sağlayarak karıştırma görevi ile uçaklara koruma sağlıyor.

Haberde İsrail tarafından ilk seferi yapacak olan El-Al uçağına sistemin kurulmasının birkaç gün içinde tamamlandığı belirtildi.

Tarihi uçuşu yapan El-Al uçağının bu özel sistemle donatıldığı belirtilirken, ilk uçuşu yapan uçakta ABD’li ve İsrailli çok sayıda üst düzey politikacı bulunuyor.

Yolcu uçakları düz uçuşlarda karadan havaya yada MANPAD füzelerinin menzili dışında kalırken, özellikle son yaklaşmalarda bu gibi tehditlere savunmasız durumda kalıyor.

İsrail 2002 yılında Kenya Mombasa’da El Kaide tarafından İsrail yolcu uçağına düzenlenen füzeli saldırı sonrasında bu sistemi geliştirmeye başlarken, yaşanan olayda füze uçağa isabet etmemiş ve büyük bir faciadan dönülmüştü.

İsrail’in bu özel sistemi yolcu uçaklarının yanı sıra İtalyan Hava Kuvvetleri’nin C27J, C130J ve AW101 helikopter platformlarının yanı sıra Brezilya Hava Kuvvetleri’nin KC-390 ve NATO’nun Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Nakliye Filosuna (MMF) kuruldu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber