Tarlaya inen A320’ye ilişkin açıklama

Novosibirsk’te tarlaya acil inen Ural Havayolları uçağına ilişkin şirketin CEO’sundan açıklama yapıldı.

Rusya’nın Soçi kentinden kalkan Ural Havayolları’na ait uçak, Novosibirsk bölgesindeki bir tarlaya acil iniş yapmıştı.

Uçakta bulunan tüm yolcuların sağlık durumunun iyi olduğu açıklanırken, uçağın hidrolik sistemlerinde arıza meydana geldiği belirtildi.

Ulaştırma Savcılığı soruşturma başlatırken, Soruşturma Komitesi de ‘işletme güvenliği kurallarının ihlaline’ ilişkin bir makale kapsamında ceza davası açtı. Yolculara da 100 bin ruble ödeneceği aktarıldı.

Ural Havayolları CEO’su Sergey Skuratov düzenlediği basın toplantısında, uçağın acil iniş yapmasının nedeninin üç hidrolik sistemden birinin arızası olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili, “Hidrolik sistemin arızalanması, uçağın en azından iniş sırasında neredeyse kontrol edilemez hale gelmesi anlamına gelir. Hidrolik olarak da kontrol edilen kontrolsüz bir iniş takımıyla piste iniş yapmak vahim sonuçlara yol açabiliyor. Çünkü böyle bir durumda iniş takımının hangi yöne döndüğünü ve uçağın nereye gideceğini tahmin etmek imkansız” açıklaması yapıldı.

Mürettebat tebrik edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de bulunduğu Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen 8. Doğu Ekonomi Forumu da uçağı Novosibirsk bölgesindeki bir tarlaya indirmeyi başaran pilotların alkışlanması ile başladı.

Ayrıca Omsk bölgesi başkanı Vitaly Khotsenko da pilotlarını kahramanlar olarak nitelendirdi.