TATCA’dan kaza açıklaması

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği TATCA, dün Sabiha Gökçen’de yaşanan kazaya ilişkin bir açıklama yayınladı.

TATCA açıklamasında, tüm verilerin değerlendirilmeden acele yapılan yorumların kamuoyunu yanlış yönlendirebileceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca hava trafik kontrolörlerini töhmet altında bırakılmasının da kabul edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Konuya ilişkin TATCA açıklaması şu şekilde oldu:

“Dün yaşanan talihsiz kaza sebebiyle tüm havacılık camiasına ve Pegasus Havayolları ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Unutulmamalı ki; havacılık gibi birçok etkenin bir araya gelmesiyle yürütülen bir operasyona sahip, teknik yeterlilik ve bilgi birikimi üzerine inşa edilmiş bir sektörde tüm veriler değerlendirilmeden, liyakat sahibi olmayan kişilerce aceleyle yapılmış, bilimsellikten ve havacılık kültüründen uzak yorumlar spekülatif olacak; olaydan etkilenenler başta olmak üzere tüm kamuoyunu yanlış yönlendirme riski taşıyacaktır.

Farklı mecralarda havacılık içeriği üreterek havacılık kültürü edinilemeyeceği gibi gazetecilik değerlerinden uzak mesnetsiz ithamlarla hava hadiseleri değerlendirilemez. Aynı şekilde, sivil hava trafik kontrol hizmeti verme yeterliliği olmayan kişilerin “hava trafik kontrolörü” unvanını kullanarak mesleğimizi ve meslektaşlarımızı töhmet altında bırakması kabul edilemez. Meslektaşlarımızın Türk havacılığına vermiş olduğu hizmetleri yetkin olmayan kişilerce değerlendirilerek lekelenmesi asla kabul edilmeyecektir.

TATCA olarak havacılık sektörünün tüm unsurlarıyla birlikte havacılığımızı daha emniyetli ve etkili bir noktaya taşıyarak kamuoyunun endişeye ve önyargılara sevk edilmesinin önünde duracağımızı bir kere daha hatırlatırız. Mesleğimize ilişkin kamuoyunu yanıltıcı ithamların sahiplerine karşı tüm haklarımızı hukuk yoluyla korumak adına süreç başlatılmış olduğunu kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”