TAV’dan Covid-19 önlemleri

TAV Havalimanları’ndan koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlere ilişkin bir açıklama yapıldı.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapıldığı ve zaruri olmayan kalemlerin de ertlendiği bildirildi.

TAV’dan yapılan KAP açıklaması şöyle:

“Tüm dünyayı etkisini altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde işletmesini üstlendiğimiz havalimanlarındaki ticari uçuş sayıları, ilgili otoritelerin salgın ile mücadele kapsamında aldığı kararlar uyarınca büyük oranda etkilenmiştir.

Şirketimiz operasyonel maliyetlerini azaltmak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Personel giderleri ile ilgili olarak, Covid – 19 çerçevesinde alınan devlet desteği kapsamında açıklanan Kısa Çalışma Ödeneği’ne (KÇÖ) Türkiye’de TAV Havalimanları Holding ve Grup Şirketleri için başvurulmuştur. Bunun yanısıra 2020 yılı için planladığımız yatırımlardan zaruri olmayan kalemler ertelenmiştir.. 

Salgının etkisinin süresi ve büyüklüğüyle ilgili farklı senaryolar ve eylem planları üzerine çalışılmakta olup, Şirketimizin yıl başında kamuoyu ile paylaştığı 2020 yılına ilişkin beklentiler, ilgili çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından ilerleyen günlerde revize edilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır.”