TCG Anadolu takvimden hızlı ilerliyor

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak tasarlanan TCG Anadolu hakkında açıklamada bulundu.

Demir, Türkiye’nin tek kalemdeki en büyük savunma sanayii ürünü olan TCG Anadolu’nun takvimden hızlı ilerlediğini ve 2020 sonunda Deniz Kuvvetleri’ne teslim edileceğini duyurdu

Konuya ilişkin olarak İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizin tek kalemdeki en büyük savunma sanayii ürünü olacak TCG ANADOLU’nun inşası sürüyor. Takvimden bir yıl erken olarak 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edeceğimiz bu gemiyle Türkiye, hem tasarım hem sistem üretiminde dünyada daha iddialı bir konuma gelecek” denildi.

Türkiye’nin en büyük gemisi olacak TCG Anadolu 700 kişilik amfibi taburunu taşıyabilme kapasitesine sahip olacak.

Gemide bir hastanenin de bulunacağı açıklanırken, 225 metre uzunluğunda tasarlanan TCG Anadolu, pek çok açıdan ilkleri barındıracak.

Savaş helikopterleri ve savaş uçakları için yeniden dizayn edilen pisti, 12 derecelik eğimle daha elverişli hale getirildi.

Böylece gemiye F35B sınıfı, 5. Nesil av ve bombardıman uçakları da inebilecek.

8 gelişmiş savaş helikopterini taşıyabilecek gemi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek.