Tehlikeli hata

İspanya Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı Estonya topraklarına yanlışlıkla füze fırlattığı bildirildi.

Err.ee portalında yer alan habere göre, NATO misyonu kapsamında uçuş yapan İspanyol jetinin yanlışlıkla Estonya topraklarına füze fırlattığı ve şuanda füzenin uçuş yolu, durumu ve yerinin araştırıldığı belirtildi.

Füzede kendini imha sistemi bulunmasına rağmen havada infilak etmediği ve karaya düşmüş olabileceği ihtimalinin göz ardı edilemez olduğu açıklandı.

Ateşlenen füzenin uzunluğu 3.7 metre çapı ise 18 santimetre olan AMRAAM tipi olduğu ve son varsayılan yerinin Tartu şehrinin 40 kilometre kuzeyi olduğu belirtildi.

Estonya Savunma Kuvvetleri füze için arama operasyonu başlatırken, füze hakkında verilecek bilgiler içinde vatandaşlara telefon numaralarının verildiği belirtildi.

Vatandaşlara yapılan duyuruda olası füzeye rastlayabilecek kişilerin, füzeye kesinlikle dokunmaması ve yetkililere haber verilmesi uyarısında bulunuldu.

Füzeyi ateşleyen Nato’nun Baltık hava güvenliği misyonunun bir parçası olan İspanyol Eurofighter Typhoon 2000 tipi uçağın ise, Litvanya’daki Šiauliai’deki üsse güvenli bir şekilde indiği belirtildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber