Temel Kotil’den önemli açıklamalar

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, IDEF Fuarı kapsamında gazetecilerle bir araya geldi.

TUSAŞ tarafından düzenlenen toplantıya Genel Müdür Kotil’in yanı sıra TUSAŞ Pazarlama ve İletişim Başkanı Fahrettin Öztürk, Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf İkiz, ve Bertan Kurt Özel Kalem Müdürü katıldı.

Türkiye’nin savunma sanayii alanında kendi ekosistemini oluşturmaya başladığını belirten Temel Kotil, IDEF fuarındaki ürünlerin ve fuara yapılan üst düzey katılımın bunun güzel bir örneği olduğunu vurgularken, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin son yıllardaki savunma sanayii başarısına değinen Kotil, “Türkiye savunma sanayiinde son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi ve bunu sürdürüyor. Bir çok alanda yeni firmanın savunma sanayi alanında ürünler yaptığını bu fuarda görüyoruz, buda Türkiye’nin kendi ekosistemini oluşturmaya başladığını göstergesidir. ILA Berlin fuarına gittiğiniz zaman orada tüm Avrupa’dan bir çok firmayı ve ürünlerini görebilirsiniz orada bir ekosistem oluşturulmuş. Şimdi bizde bu ekosistemi oluşturmaya başladı” diye konuştu.

En önemli projemiz MMU

Kotik TUSAŞ olarak en büyük projelerinin Milli Muharip Uçak (MMU) projesi olduğunu belirtirken, 5’nci nesil savaş uçağının Türkiye için çok büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kotil MMU projesi için yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bu bizim en önemli projemiz. MMU 5’nci nesil savaş uçağı yani F-35’le aynı konumda. Bunu şuanda sadece ABD, Rusya ve Çin yapabiliyor. Bizimde bunu projeye başlamamız çok önemli. Türkiye bunu tamamen yerli ve milli olarak yapacak. Hangar çıkış 2023, ilk uçuş 2026 ve ilk teslimatın 2029’da yapılmasının planlıyoruz. MMU için 300 mühendisimiz var. BAE Systems mühendis sayısını 100’e çıkartıyor. Bu sayı 10 bine kadar çıkacak. General Electric imalatı F110 motoru etrafında uçağı örüyoruz. Testler yapılacak. Sonra Türkiye kendi motorunu yapacak. Ayrıca Milli Muharip Uçağın birebir ölçülerdeki mock-up’ını ilk kez bu yıl ki Paris Air Show’da sergileneceğiz.”

GÖKBEY helikopterinde son durum

Altı ton ağırlığında, 12 kişi kapasiteli T625 Gökbey helikopterinin için test sürecinin hızlandığını ifade eden Kotil, ikinci prototip için hazırlıklarının son aşamaya geldiğini ve T625’in ikinci test helikopterinin iki hafta içinde uçacağını açıkladı.

İlk uçuşu söz verildiği tarihte yapıldığını belirten TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Uçuş çok başarılı geçti. İkinci helikopter ile birlikte sertifikasyon süreci başlayacak. Hedef 2021’de helikopterin hizmete girmesi. Bu pazar için çok önemli bir platform olacak” dedi.

Helikopter konusununda TUSAŞ’ın çok iyi olduğunu belirten Kotil, “ATAK, ATAK-2, T625 Gökbey, T-70 ve son olarak geliştirdiğimiz 20 kişilik helikopter ile 5 projemiz var. Bugün ayda 2 T129 ATAK imal ediyoruz. Bu projeler hayata geçince yıllık 120 helikopter imalatına çıkacağız. Bu çok ciddi bir rakam. Bizi dünyanın dördüncü büyük helikopter imalatçısı haline getirecektir. Yerli motor ve sistemlerle birlikte Türkiye dünyada kendi sistemleri ile helikopter imal 7 ülkeden biri haline geldi” dedi.

Uçak parçası üretmeyi bırakmayacağız

TUSAŞ’ın uçak parçası üretimini asla durdurmayacağını belirten Kotil, ne kadar özgün ürün yapılırsa yapılsın, Boeing ve Airbus’a bir küçük cıvata yapmaya devam edeceklerini ve uçak yapısalının her zaman devam edeceğini vurguladı.

ANKA-AKSUNGUR’u kendi imkanlarıyla yaptıklarını belirten Genel Müdür Kotil, İHA’nın 18 ayda ilk uçuşunu yaptığını ve 2 sene içinde de teslimatının gerçekleştirileceğini açıkladı.

ATAK-2 Helikopteri

ATAK-2 helikopterinin de TUSAŞ’ın en önemli ve iddialı olduğu projelerden biri olduğunu açıklayan Temel Kotil 10 ton sınıfında olan bu helikopterlerin çok az ülke tarafından üretildiğini ifade etti.

Bu helikopterin 3 bin beygirlik motorlarla toplamda 6 bin beygirlik motor gücüne sahip olacağı öğrenilirken, bu motorun da yerli olacağı ancak projenin henüz hayata geçirilmediği belirtildi.

Tüm bu özgün ürünlerin ve dev projelerin yanında stajyer öğrenci programlarına bu konu da üniversitelerle iş birliği içinde olmaya devam edeceklerini belirten TUSAŞ Genel Müdür Kotil, yarım milyarlık ihracatı 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

IDEF’te TUSAŞ’a yoğun üst düzey ziyaret

IDEF Fuarı’nda 10 ülkenin hava kuvvetleri komutanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdikleri belirten Kotil, ayrıca farklı ülkelerde yeni ilişkilerin kurulduğunu görüşmelerin yapıldığının bilgisini verdi.

Kotil fuara gelen yabancı misafirlerin, “Siz son yıllarda çok fark yarattınız ve bizde buraya bunu nasıl yaptığını görmek için geldik” dediklerini, Türkiye’nin bu anlamda çok sıcak bir ülke olarak görüldüğünü bununda iş birliği için büyük avantaj sağladığını ifade etti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber