THK Üniversitesi’nden Çin hamlesi

Çin’in Shenzhen şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu toplantısına katılan THK Üniversitesi heyeti, Çin’deki havacılık üniversiteleri ile işbirliği çalışmalarına devam ediyor.

Çin’de mevcut 6 havacılık üniversitesinden en büyüğü olan Chengdu şehrindeki Cafuc Çin Havacılık ve Pilot Eğitimi Üniversitesi ile görüşmelere, SHGM Gn. Md. Yardımcısı Haydar Yalçın ve THY’dan Dr. Hasan Uncular ile birlikte THK Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Haydar Ateş ile THK’dan pilot Ercan Caner katıldı.

SHGM Gn. Md. Yardımcısı Haydar Yalçın, üniversiteler arası işbirliğinin geliştirilmesine yönetim olarak her iki ülke üst düzey yönetiminin güçlü bir irade ortaya koyduğunu belirterek, işbirliğinin daha ileri düzeylere taşınması için her iki ülkenin sivil havacılık yetkililerinin karşılıklı görüşmelere devam ettiğini ve üniversiteleri de işbirliği için teşvik ettiklerini vurguladı.

Yakın İşbirliği için çalışmalar başladı

THK Üniversitesi yetkililerinin Cafuc Havacılık ve Pilot Eğitimi Üniversitesi ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanındaki ilk ve tek üniversitesi olan THK Üniversitesi ile programların büyük ölçüde örtüştüğü ortaya konularak yakın işbirliği için gerekli çalışmalara başlandığı belirtildi.

Cafuc üniversitesi 10.000’i pilotaj olmak üzere yaklaşık 20.000 öğrencisi ile Çin’in en büyük havacılık üniversitesi konumunda bulunurken, Çin sivil havacılık teşkilatının pilotlarının yaklaşık % 80’ini her biri havaalanını bünyesinde bulunduran 5 ayrı fakültede yetiştiriyor.

Üniversitede ayrıca 2800 hava trafik kontrolörü, 2300 uçak teknisyeni öğrencisi ile birlikte havacılık sektörünün ihtiyacı olan kabin ve yer hizmetleri mürettebatı ile havacılık alanındaki yöneticiler yetiştirildiği öğrenildi.

Türkiye’den gelen heyete büyük ilgi gösteren Çin Cafuc Üniversitesi rektörü karşılıklı işbirliğine hazır olduklarını ve görüşülen konuları kendi üst düzey sivil havacılık yetkililerine aktararak karşılıklı ziyaretler ve müşterek çalışmalarla uzun dönemli çalışmalara hazır olduklarını vurguladı.

THK Üniversitesi heyetinin Çin’deki diğer havacılık üniversiteleri ile olan görüşmeleri devam ediyor.

AirTürkHaber